2023-12-15 Artykuł

Nowe leki dla pacjentów chorobą otyłościową

Rozmowa z dr hab. n. med. Dorotą Waśko-Czopnik

Jest coraz więcej ludzi otyłych, wymagających leczenia. Pacjenci z chorobą otyłościową powinni zmienić styl życia i nawyki żywieniowe, często też konieczna jest też farmakoterapia. O nowych możliwościach leczenia otyłości rozmawiamy z dr hab. n. med. Dorotą Waśko-Czopnik.

 

Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci mają problemy z zachowaniem prawidłowej masy ciała. Dlaczego tak tyjemy?

Pomimo wciąż trwającego od kilku lat trendu do zdrowego trybu życia, ciągle wzrasta odsetek ludzi otyłych. Przyczyn tego stanu jest bardzo wiele, począwszy od przejadania się, zwłaszcza produktami z wysoką zawartością węglowodanów i cukrów prostych, brak aktywności fizycznej, w tym siedzący tryb życia i brak czasu na zaplanowanie aktywności, powszechne aktualnie choroby tarczycy czy zaburzenia metaboliczne, które są predyspozycją osobniczą, ale mogą być nasilane przez nasze warunki życia, funkcjonowania i dietę. Na te czynniki nakłada się nasza fizjologia związana z naturalnym starzeniem się organizmu i zachodzącymi zmianami hormonalnymi. Także wszechobecny stres sprzyja tyciu poprzez wzrost kortyzolu, brak higieny spożywania posiłków, czyli jedzenie w pośpiechu, za dużo, za szybko. Jemy niedokładnie żując i pochłaniając duże ilości produktów, co gorsza, popijając je gazowanymi, słodkimi napojami lub sokami.

Jak widać przyczyn jest bardzo wiele i zazwyczaj występują one łącznie, a wbrew pozorom najrzadziej występuje otyłość uwarunkowana genetycznie.

Copyright © Medyk sp. z o.o