2024-09-25 NEWS

26 września zgodnie z wielowiekową tradycją świętujemy Dzień Aptekarza. Życzymy wszystkim farmaceutom, by wykonywana z takim oddaniem praca przyniosła im jak najwięcej satysfakcji, a pacjenci docenili ten wysiłek i chęć niesienia pomocy. Życzymy również pracownikom aptek wytrwałości w wykonywaniu wszystkich obowiązków, dużo sukcesów i uśmiechu w codziennych kontaktach z klientami. Mamy nadzieję, że ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, zostanie właściwie doceniony, a zmiany zachodzące w branży farmaceutycznej przyniosą znaczącą poprawę warunków pracy.

 

Z tej okazji korzystając z kodu "aptekarz2024" otrzymają Państwo 10% rabatu w naszym sklepie internetowym sklep.medyk.com.pl

 

                                                                         Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"

 

 

 

 

*Promocja obowiązuje do 30.09.2024 w kategoriach: Czasopisma, Medyczne, Dietetyka, Inne

reklama Prenumerata_e-lek
2024-09-25 NEWS

Kongres Bezpieczeństwa Żywności

2 października, Warszawa

Tegoroczna odsłona Kongresu Bezpieczeństwa Żywności – największego i najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego zagadnieniom jakości i bezpieczeństwa żywności – odbędzie się 2 października w warszawskim hotelu Arche Krakowska. W programie kongresu znajdą się następujące specjalistyczne sesje: Certyfikacja; Aktualne wyzwania dla biznesu spożywczego; Wellbeing – innowacje, które zmieniają branże.

Kongres odbywa się co roku w Warszawie i gromadzi ponad 300 uczestników, w tym m.in. przedstawicieli producentów żywności, dostawców surowców i opakowań oraz jednostki certyfikujące. Celem tego wydarzenia jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Kongres Bezpieczeństwa Żywności jest doskonałą okazję do nawiązania kontaktów, wymiany opinii i nawiązania współpracy z ekspertami i praktykami z różnych sektorów związanych z bezpieczeństwem żywności. Wydawnictwo Medyk jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Więcej informacji: foodcongress.org.

2024-09-20 NEWS

Dane z Centrum e-Zdrowia za maj-sierpień tego roku wykazały, że największe zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną dotyczyło kobiet w przedziale 31-40 lat (3402 recepty), natomiast najmniej recept otrzymały pacjentki w wieku 15-18 lat (729 recept) oraz 50+ lat (406). Kobiety w wieku 19-24 lat po antykoncepcję awaryjną na podstawie recepty sięgały 2241 razy, a w grupie 25-30 lat liczba ta wyniosła 1762. W grupie 41-50 lat zrealizowano 2704 recept. Do tej pory w pilotażu bierze udział 1312 aptek, co stanowi około 10% rynku, a liczba aptek dołączających do programu rośnie. Warto również dodać, że w aptekach, które nie biorą udziału w pilotażu, farmaceuci także mohą wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną.

2024-09-18 NEWS

Według  danych Agencji Badań Medycznych (ABM) ok. 91% złośliwych nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia mogłyby uchronić ok. 54–68 tys. kobiet przed zachorowaniem na nowotwory z tej grupy. Jak podkreśla ekspert Szpitala Karowa, dr hab. n. med. Ewa Romejko-WolniewiczNajlepsze wyniki szczepień przeciwko wirusowi HPV obserwuje się u młodych ludzi, jednak warto je wykonać w każdym wieku.

Wraz z początkiem września Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło powszechny program bezpłatnych szczepień na wirusa HPV. Aktualnie mogą z niego skorzystać wszystkie zainteresowane osoby od 9. do 14. r.ż., których opiekun prawny wyrazi na to zgodę. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez bezpośredni kontakt z wybraną przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

2024-09-17 NEWS

Każdy lek ma określone wymagania dotyczące przechowywania, które zostały opracowane na podstawie dokładnych badań nad jego stabilnością. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nadmierna wilgotność, a nawet ekspozycja na światło mogą znacząco wpłynąć na skuteczność danego preparatu. Leki trzymane w nieodpowiednich warunkach mogą zmieniać swoje właściwości fizyczne i chemiczne, co sprawia, że stają się mniej skuteczne lub wręcz niebezpieczne.

 Promieniowanie UV może prowadzić do rozkładu substancji czynnych, co znacząco zmniejsza ich efektywność. Z kolei wilgoć może przyspieszać degradację leków, zwłaszcza tych w formie tabletek i kapsułek – wyjaśnia Maciej Orczykowski, kierownik Działu Temperatur w firmie logistycznej Pharmalink. Aby zapewnić maksymalną trwałość, leki należy przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu, najlepiej w zamkniętych szafkach. Jednym z najważniejszych aspektów bezpiecznego przechowywania leków jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli w zakresie 15-25°C. Jednak niektóre preparaty, takie jak insulina, wymagają przechowywania w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C.

 Ważne jest, aby unikać przechowywania leków w miejscach, gdzie temperatura może się znacząco zmieniać, takich jak kuchnia czy łazienka, ponieważ wahania temperatur mogą wpłynąć na stabilność leku – dodaje Maciej Orczykowski. 

2024-09-13 NEWS

Czwarty i ostatni w tym roku projekt obwieszczenia dotyczącego nowej listy leków refundowanych przedstawił wiceminister Marek Kos. W obwieszczeniu, które będzie obowiązywać od 1 października br., znajdą się 52 nowe terapie, w tym 12 w zakresie chorób rzadkich i 13 onkologicznych. Na liście znalazło się też 21 nowych terapii w programach lekowych. Lista leków refundowanych zostanie rozszerzona o wskazania dla leków stosowanych w psychiatrii oraz dla leków opioidowych stosowanych w aptece. Na liście znajdzie się też pierwsza terapia dla pacjentów z nowotworem dróg żółciowych.

Wiceminister Marek Kos podsumował program refundacyjny w 2024 r.: Mamy rosnący trend w dostępie do nowych terapii. W tym roku objęliśmy terapią 135 nowych wskazań. Wśród nowych terapii znalazło się m. in. 36 terapii onkologicznych oraz 36 stosowanych w chorobach rzadkich. Wśród terapii nieonkologicznych największe zmiany w 2024 r. zaszły w psychiatrii, neurologii i ginekologii, na skutek zmian w refundacji aptecznej.

W tym roku skrócił się czas procedowania wniosków refundacyjnych. – Aż o 136 dni skrócił się średni czas procesu refundacyjnego nowych terapii. W tym roku wynosi on ok. 320 dni oraz ok. 243 dni bez okresów zawieszenia – podkreśił wiceminister Kos. Wpływ na opóźnianie nowych terapii nadal mają podmioty składające wnioski o objęcie refundacją, średnio opóźnienie między rejestracją nowej terapii przez EMA, a złożeniem wniosku do ministerstwa zdrowia to 940 dni.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/52-nowe-terapie-na-pazdziernikowej-liscie-lekow-refundowanych

2024-09-13 NEWS

Światowy Dzień AZS

14 września

Według najnowszych badań w Polsce atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15% dzieci. Początek rozwoju choroby przypada zwykle między 3. a 6. miesiącem życia. U ok. 40% dzieci objawy choroby ustępują z wiekiem. U pozostałych chorych do końca życia zdarzają się nawroty.  Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych przeprowadziło badanie wśród rodziców najmniejszych dzieci (do 6 lat) chorych na AZS. Wzięło w nim udział 420 opiekunów małych atopików. Większość wypowiedzi rodziców dotyczy trudnych emocji – „Jak wytrzymać, gdy dziecko cierpi, a my jesteśmy wobec tego cierpienia bezsilni?” i niezaspokojonej potrzeby terapeutycznej – „Próbowaliśmy już wszystkiego, ale pomóc nam może tylko najnowocześniejsza terapia”.

– Swędzenie skóry i potrzeba drapania się to nieodłączny element atopowego zapalenia skóry w każdej postaci choroby i – zgadzam się w zupełności – najbardziej uciążliwy i dla dziecka, i dla jego opiekunów – mówi dr hab. n. med. Adam J. Sybilski, prof. CMKP, kierownik Kliniki Pediatrii i Alergologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie. – Rozdrapane rany to wrota dla zakażeń skóry bakteriami, gronkowcami, wirusami, m.in. wirusem Herpes. A to jest bardzo dla dziecka groźne. I dodaje: Pierwszą wizytę rodziców z takim małym pacjentem zawsze traktuję jako „podejrzenie” choroby, bo niemowlęta cierpią też na inne skórne schorzenia. Dla AZS charakterystyczne są suche, grudkowate zmiany na skórze, obejmujące przede wszystkim twarz i tułów malucha i – co ważne – takie atopowe zmiany nie znikają szybko, trwają miesiącami.

2024-09-11 NEWS

Naczelna Rada Aptekarska zaprasza 12 września 2024 r. o godzinie 19:00. na bezpłatny webinar, podczas, którego zostaną omówione wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej. Webinar poprowadzi dr n. farm. Mikołaj Konstanty – Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz mgr farm. Olga Sierpniowska – ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej. Od maja tego roku w aptekach trwa pilotażowy program MZ dotyczący antykoncepcji awaryjnej. Obecnie jest to 1274 aptek. Pilotaż umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej po otrzymaniu recepty farmaceutycznej, która poprzedzona jest konsultacją z pacjentką. Naczelna Rada Aptekarska opracowała wytyczne poświęcone tej tematyce. Dokument jest dostosowany do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług świadczonych przez farmaceutę dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

2024-09-10 NEWS

Choroby mózgu są narastającym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz większej grupy osób na świecie. W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób, na schizofrenię 385 tys., na padaczkę ok. 400 tys. Choć są to powszechne choroby, wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Wokół osób chorujących wciąż funkcjonuje wiele uprzedzeń. Ich efektem jest stygmatyzacja, która prowadzi do poważnych konsekwencji – pogłębia problemy zdrowotne chorych, przyczynia się do ich izolacji i wykluczania, powoduje problemy w życiu zawodowym i społecznym. Odpowiedzią na ten problem jest kampania „Wyprostuj Spojrzenie”. Jej celem jest mówienie o chorobach mózgu we właściwy sposób, uzupełnianie wiedzy oraz prostowanie skrzywionego spojrzenia, aby chorzy mogli wyzbyć się wstydu i lęku. Kampanię zainicjowały fundacje Nie Widać Po Mnie, działająca na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz EPI-BOHATER, wspierająca chorych na padaczkę. Mecenasem kampanii jest Angelini Pharma Polska.

2024-09-09 ARTYKUŁ

Zaprezentowany poniżej spis wybranych zwrotów łacińskich jest trzecią częścią tego rodzaju prezentacji, zapoczątkowanej w numerze 05/2024 „Leku w Polsce”. Łacińskie zwroty i sentencje opatrzone zostały wymową, polskimi tłumaczeniami i przykładami użycia.

  • O tempora, o mores [czyt. o témpora, o mores] – co za czasy, co za obyczaje

„Ta dzisiejsza młodzież! Nie ukłonią się, burczą coś pod nosem i zawsze się im gdzieś spieszy. O tempora, o mores!

 

  • Per capita [czyt. per kápita] – na głowy, od głowy, na osobę

„PKB per capita to stosunek wartości Produktu Krajowego Brutto w cenach bieżących do liczby ludności danego obszaru.”

 

  • Per fas et nefas – wszelkimi dozwolonymi i niedozwolonymi środkami, nie przebierając w środkach

„Niektórzy dziennikarze próbują zwrócić uwagę na swoje artykuły nie przebierając w środkach per fas et nefas.”

 

2024-09-09 ARTYKUŁ

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiada za oczyszczanie z toksyn i szkodliwych substancji, magazynuje witaminy i żelazo, produkuje żółć. Wiele ziół działa oczyszczająco i regeneracyjnie na wątrobę. Zawierają one substancje, które działają ochronnie na komórki wątroby i pomagają w regeneracji uszkodzonych tkanek. Takie zioła jak ostropest plamisty czy karczoch znane są ze swoich hepatoprotekcyjnych właściwości i skutecznie wspierają zdrowie wątroby. Inne zioła działają oczyszczająco na wątrobę: pokrzywa, skrzyp polny, kurkuma, cykoria oraz perz.

2024-09-06 ARTYKUŁ

Choroba hemoroidalna oraz szczelina odbytu należą do powszechnie występujących chorób proktologicznych, obniżających jakość życia pacjentów. Śródbłonek naczyniowy odgrywa zasadniczą rolę w wymianie przeznaczyniowej. W chorobach proktologicznych takich jak choroba hemoroidalna i szczelina odbytu dochodzi do niekorzystnych zmian w obrębie ścian naczyń włosowatych.

W celu łagodzenia skutków patologii mikrokrążenia w  naczyniach włosowatych stosuje się liczne surowce pochodzenia naturalnego. W terapii miejscowej choroby hemoroidalnej i szczelin odbytu wykorzystuje się surowce naturalne otrzymywane z kasztanowca zwyczajnego, kłączy kurkumy – ostrzyżu długiego,  oczaru wirginijskiego, aloesu zwyczajnego, drzewa herbacianego. Wykorzystywany bywa także olej z nasion słonecznika, olej jojoba i olej kukurydziany.

2024-09-05 ARTYKUŁ

Układ odpornościowy jest potrzebny do ochrony przed infekcjami. W okresie jesieni i zimy odporność często spada. Z pomocą przyjść mogą naturalne składniki roślinne, które wzmocnią poziom odporności. Przykładem jest jeżówka blada oraz bez czarny.

Nie ulega wątpliwości fakt, że najczęstszą przyczyną osłabienia odporności i zwiększonej zachorowalności w okresie jesienno-zimowym są czynniki wirusowe. Wśród wirusów największą aktywnością w tym okresie odznaczają się przede wszystkim adenowirusy, koronawirusy i rinowirusy. W szczególności tej ostatniej grupie przypisuje się największą rolę w rozwoju powszechnych schorzeń infekcyjnych, takich jak przeziębienie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych stwierdza się rocznie ponad 1 mld przypadków przeziębienia wśród tamtejszej populacji. Osoby dorosłe chorują zwykle od 2 do 4 razy w ciągu roku kalendarzowego, z kolei wśród dzieci częstość występowania infekcji wirusowych jest większa i może sięgać nawet od 6 do 8 razy w ciągu roku.

2024-09-04 ARTYKUŁ

Dichlorowodorek oktenidyny jest antyseptykiem o szerokim spektrum zastosowania. Preparaty z oktenidyną zalecane są do stosowania w ranach zakażonych szczepami wielolekooopornymi. W leczeniu ran zakażonych istotne może być połączenie oktenidyny z hialuronianem. Dichlorowodorek oktenidyny może być stosowany z powodzeniem w leczeniu miejscowych ostrych stanów zapalnych gardła. Może też być wykorzystywany w leczeniu wspomagającym grzybicy międzypalcowej, w pielęgnacji kikuta pępowinowego czy też w anyseptyce błony śluzowej pochwy lub żołędzi prącia. Może znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu chorób przyzębia czy też powikłań poekstrakcyjnych, a także w leczeniu endodontycznym.

2024-09-03 ARTYKUŁ

Ostatnio opublikowane, zaktualizowane wytyczne dwóch głównych towarzystw naukowych w Polsce w obszarze diagnostyki zaburzeń gospodarki lipidowej – Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL) oraz Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL) – wprowadzają  kilka istotnych zmian w stosunku do wcześniejszych zaleceń z roku 2020. Zwracają szczególną uwagę na zależną od kumulacji bogatych w triglicerydy lipoprotein (chylomikrony i VLDL) oraz ich remnantów hipertriglicerydemię, wprowadzając nową jej klasyfikację, uwzględniającą ryzyko miażdżycowej choroby sercowo-naczyniowej. Ważną zmianą jest rekomendacja nowego sposobu wyliczania stężenia cholesterolu LDL, co przyczyni się do bardziej precyzyjnego określenia podstawowego celu terapii hipolipemizującej i dokładniejszego oszacowania stopnia ryzyka pacjenta.

Copyright © Medyk sp. z o.o