2018-11-20 Aktualności

Temat odleżyn jest rzadko poruszany w Polsce, choć dotyka tysięcy osób pozostających pod opieką domową i szpitalną. Tymczasem w wielu przypadkach odleżynom można zapobiec. Choć w Polsce wciąż nie ma powszechnego programu zapobiegania odleżynom, to w aptekach dostępne są refundowane wyroby medyczne, które mogą pomóc chorym.  Termin „odleżyna” pochodzi z łacińskiego decubitus, co dokładnie oznacza „pozycję leżącą”. Odleżyna, czy też inaczej owrzodzenie odleżynowe, jest miejscowym uszkodzeniem skóry i/lub tkanki podskórnej nad wystającym elementem kostnym powstałym na skutek ucisku lub ucisku połączonego ze ścieraniem. W wyniku ucisku zmienia się ukrwienie tkanek, co doprowadza do ich obumierania. Odleżyny tworzą się zwykle w miejscach, gdzie jest mało tkanki tłuszczowej i warstwa między skórą a kością jest cienka.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-11-15 Aktualności

15 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Dzięki prowadzonym od wielu lat akcjom edukacyjnym coraz mniej osób pali, jednak nadal codziennie po papierosa sięga prawie 8 mln Polaków, w tym 3 mln kobiet, a wśród nich 6% ciężarnych. Popularność palenia w minionych dekadach zbiera dramatyczne żniwo, co roku ponad 22 tys. osób słyszy diagnozę raka płuca, z czego 7,5 tys. to kobiety. Jak pokazują dane epidemiologiczne to rak płuca jest obecnie pierwszą nowotworową przyczyną  zgonów kobiet w Polsce. Konieczne są więc skuteczniejsze działania edukacyjne,  szczególnie skierowane do młodych osób, w tym  planujących powiększenie rodziny, oraz  poprawa diagnostyki i dostęp do nowych metod leczenia.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-11-14 Aktualności

Szacuje się, iż w Polsce na cukrzycę choruje 3,5 mln osób, w tym 1 na 4 osoby powyżej 60. r.ż. Podejrzewa się, iż 1/3 chorych nie wie o swoim stanie. Liczba zachorowań na cukrzycę systematycznie rośnie w Polsce i na całym świecie. Od niemal 30 lat, 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Frederica Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Jest to okazja do podniesienie świadomości ludzi na całym świecie na temat tego, czym jest cukrzyca, jak zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2 oraz jak dbać o jakość życia.

2018-11-09 Aktualności

Dzierżoniów, Łódź i Bielsko-Biała. Właśnie w tych miastach trwają „Apteczne (R)ewolucje”! Jury konkursu skierowanego do aptek niesieciowych, na podstawie nadesłanych zgłoszeń wybrało trzech finalistów. Eksperci spotykają się z właścicielami zwycięskich aptek, oceniają  sytuacje oraz identyfikują ich problemy. Specjaliści pokazują jak poprzez wprowadzenie niewielkich zmian, opierających się na dobrym rozumieniu potrzeb dzisiejszego pacjenta, można wypełniać misyjność zawodu farmaceuty oraz realizować założenia biznesowe. Oprócz biznes planów, apteki otrzymują wsparcie na realizację potrzeb w zakresie oznakowania lub elementów wyposażenia. 

2018-11-08 Aktualności

Tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy nawiązuje bezpośrednio do rodziny, która jest ważnym elementem wsparcia w chorobie obok lekarza i pielęgniarki. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF), ustanawiając globalny motyw na lata 2018-2019, chce tym samym zwrócić uwagę opinii społecznej na rolę rodziny, która ma bezpośredni wpływ na życie chorego. Zwraca także uwagę na rolę rodziny, która razem z pacjentem „choruje”, wspiera go i zmienia styl życia. Właśnie dlatego tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce zainicjowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne odbywa się pod hasłem: „Cukrzyca  – w rodzinie siła!”. W życiu osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą członkowie rodziny pełnią różne role: mentora, psychologa albo kucharza, który musi dokonać rewolucji na talerzach wszystkich domowników. Rodzina często podejmuje się roli „policjanta”, którego zadaniem jest kontrola prawidłowego stosowania terapii czy przypominania o niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłaniach.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-11-07 Aktualności

Liczba aptek w Polsce z miesiąca na miesiąc maleje. Ta niepokojąca tendencja dotyczy głównie aptek indywidualnych, znajdujących się na wsiach i w mniejszych miastach. Upadają głównie pojedyncze placówki i z tego faktu wynika, że nie jest to spowodowane tylko nowymi rozwiązaniami legislacyjnymi, ale również, a może przede wszystkim, podejściem do biznesu samych właścicieli aptek. O ich sukcesie, w opinii samych pacjentów, decydują głównie: kultura osobista pracowników, szybkość obsługi czy wyczerpująca odpowiedź farmaceuty na zadane pytanie. Chcąc usprawnić relacje na linii farmaceuta–pacjent, Gedeon Richter realizuje swój program „Apteczne (R)ewolucje”.

2018-11-06 Aktualności

Wątroba należy do najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Jednym z aspektów, który może niekorzystnie wpływać na kondycję wątroby jest styl życia, a zwłaszcza narastający w ciągu ostatnich 30 lat problem otyłości, niosący ze sobą liczne negatywne skutki zdrowotne. Wątroba wydaje się być narządem szczególnie narażonym na negatywne skutki odkładania się tłuszczu w organizmie u osób z otyłością. W  okresie od kwietnia do grudnia 2017 r. firma Sanofi prowadziła kampanię edukacyjną Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty, w ramach której Polacy mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego na platformie kampanii internetowego narzędzia – Ogólnopolskiego Testu Wątroby. Dane z testu posłużyły do analizy czynników ryzyka chorób wątroby w warunkach polskich.

2018-10-31 Aktualności

Według strategii Światowej Organizacji Zdrowia, liczba nowych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B (WZW B) w Europie ma do 2020 r. zmniejszyć się o 90%. To dobra informacja, ponieważ infekcja ta odpowiada za większość przypadków przewlekłej niewydolności i marskości wątroby, które w konsekwencji często prowadzą do rozwoju raka wątrobokomórkowego. Jak wyeliminować ryzyko? Eksperci nie mają wątpliwości: szczepiąc się. Tymczasem wciąż wielu Polaków – urodzonych przed 1986 r. – nie otrzymało profilaktycznego zastrzyku. O tym, dlaczego warto go wykonać przypomina rozpoczynająca się pod koniec października akcja edukacyjna Żółty Tydzień.

2018-10-29 Artykuły
Zgodnie z artykułem sześćdziesiątym ósmym Konstytucji każdemu obywatelowi przysługuje prawo do ochrony zdrowia, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ostatnim czasie została podjęta decyzja o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6% procent PKB (produkt krajowy brutto) w roku 2024, co może zaowocować łączną kwotą finansowania ochrony zdrowia na poziomie 830 mld zł w latach 2018-2024.
Polityka Lekowa Państwa jest dokumentem strategicznym określającym priorytety działań w zakresie gospodarowania lekami w Polsce w latach 2018-2022.
2018-10-26 Artykuły
Ze względu na szybko narastające zagrożenie, wynikające z coraz większej ilości produktów leczniczych o silnym i bardzo silnym działaniu, a także wykrywanie nowych działań niepożądanych i interakcji u produktów będących na rynku nawet przez długi już czas, inaugurujemy nowy dział w naszym piśmie, poświęcony bezpieczeństwu farmakoterapii, szczególnie działaniom niepożądanym produktów leczniczych i interakcjom.
reklama Baner_Kurs_A
2018-10-25 Artykuły
Migrena jest chorobą nerwowo-naczyniową, występującą z różnym nasileniem u 12% populacji. Do najbardziej typowych objawów tego schorzenia należą: jednostronny pulsujący ból głowy, trwający od 4 do 72 godzin, który ulega
nasileniu podczas aktywności fizycznej, możliwość występowania aury, nudności, wymioty, foto- i fonofobia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia migrena jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wpływającej na jakość życia ludzi poniżej 50. r.ż. Pomimo powszechności tego problemu i precyzyjnych wytycznych, rozpoznawanie i leczenie tej choroby pozostaje nadal na niezadowalającym poziomie. Lekiem pierwszego wyboru, który znajduje zastosowanie w terapii bólu migrenowego o umiarkowanym nasileniu, jest paracetamol (acetaminofen). Został on zakwalifikowany do grupy leków silnie rekomendowanych w leczeniu migreny na podstawie wysokiej jakości dowodów naukowych. Paracetamol w dawce 1000 mg nie tylko łagodził lub całkowicie niwelował dolegliwości bólowe, ale również łagodził objawy dodatkowe występujące w przebiegu migreny. Dostępną opcją terapeutyczną jest połączenie paracetamolu ze słabym opioidem, takim jak kodeina czy tramadol. Preparaty zawierające kodeinę i paracetamol należą do najczęstszych połączeń analgetyków wykorzystywanych w leczeniu bólu zarówno ostrego, jak i przewlekłego. Analgezja multimodalna pozwala nie tylko lepiej kontrolować dolegliwości bólowe, ale także zmniejsza dawkę i częstość stosowanego opioidu, a co za tym idzie – występowanie potencjalnych działań niepożądanych. Jednak połączenie słabego opioidu z nieopioidowym lekiem przeciwbólowym nie powinno być leczeniem pierwszego wyboru bólów głowy pochodzenia migrenowego.
2018-10-24 Artykuły
Ostropest plamisty (Silybum marianum) jest rośliną leczniczą, która tradycyjnie wykorzystywana była w chorobach wątroby. Początkowo spożywano sproszkowane owoce roślinne lub sporządzano z nich napary. W obecnych czasach leki roślinne są standaryzowane na zawartość kompleksu flawonolignanów – sylimaryny. Zastosowanie medyczne potwierdza Farmakopea Polska XI, w której znajduje się monografia owoców ostropestu jako substancji roślinnej o właściwościach hepatoprotekcyjnych i regeneracyjnych. Jednak tradycja wskazuje również na wykorzystywanie ostropestu jako pokarmu, co uzasadnia stosowanie go jako suplementu diety. Niniejsza praca omawia dostępne na polskim rynku leki i suplementy diety zawierające sylimarynę oraz wskazuje na różne podejście w klasyfikacji preparatów.
2018-10-23 Artykuły
Przeziębienie (wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych) to powszechna przypadłość, w której zaleca się wypoczynek oraz leczenie objawowe. Zastosowanie znajdują tu leki przeciwgorączkowe (paracetamol, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) oraz preparaty udrażniające drogi oddechowe górne (donosowe aerozole hipertoniczne wody morskiej) i dolne (nebulizacje z hipertonicznej wody morskiej). Podstawą profilaktyki jest codzienna higiena nosa izotonicznymi aerozolami wody morskiej.
2018-10-23 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia planuje ogłosić projekt nowego obwieszczenia refundacyjnego, który zacznie obowiązywać od 1 listopada 2018 r. Nowa lista leków refundowanych przynosi wiele korzystnych zmian w zakresie programów lekowych – warto przede wszystkim podkreślić istotne zmiany dla chorujących na szpiczaka mnogiego. Imnovid (pomalidomid) został objęty refundacją w ramach programu lekowego Pomalidomid w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego.

2018-10-22 Artykuły
Choroba hemoroidalna to najczęstsze zaburzenie proktologiczne, polegające na patologicznych zmianach w obrębie
guzków krwawniczych odbytu. Do podstawowych objawów zalicza się świąd, pieczenie, ból i krwawienia przy defekacji. Postępowanie polega na doraźnym łagodzeniu objawów preparatami miejscowymi oraz zapobieganiu nawrotom. Działania zapobiegawcze obejmują modyfikacje diety i stylu życia (unikanie zaparć) oraz doustną farmakoterapię flebotropową.

Copyright © Medyk sp. z o.o