2018-10-19 Artykuły
Przeziębienie jest wirusową chorobą górnych dróg oddechowych. Może dotyczyć nosa, gardła, zatok i krtani. Objawy mogą pojawić się dwa dni po ekspozycji na wirusa. Są to: kaszel, ból gardła, katar, kichanie, ból głowy i gorączka. Leczenie przeziębienia obejmuje przede wszystkim leki łagodzące objawy: przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Środki
obkurczające błonę śluzową nosa mogą pomóc w wysuszeniu i oczyszczeniu nosa, ale jedynie tymczasowo. Aerozole do nosa są pomocne, jednak można je stosować tylko przez krótki czas. Dostępne bez recepty leki przeciwkaszlowe stosuje się w przypadku uciążliwego kaszlu, który przeszkadza w spaniu lub mówieniu. Leki stosowane w przypadku kaszlu mokrego i suchego obejmują środki wykrztuśne i mukolityczne. Leki wykrztuśne pomagają rozluźnić i wydalić zalegający w płucach śluz. Mukolityki rozkładają lepką flegmę, co ułatwia jej wykrztuszenie.
reklama Prenumerata_e-lek
2018-10-18 Aktualności

Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W Polsce panie przechodzą ją najczęściej ok. 50. r.ż. Jednakże okres okołomenopauzalny, czyli ten, w którym występuje najwięcej nieprzyjemnych dla kobiet objawów, trwa zarówno przed, jak i po tej ostatniej miesiączce – co może oznaczać kilka lat zmagania się z objawami towarzyszącymi klimakterium. Aż 40% kobiet w czasie menopauzy ma gorszy nastrój i obniżone poczucie własnej wartości (jak wynika z ogólnopolskiego badania „Zmienna jak wiatr – kobieta w czasie menopauzy”, zrealizowanego w tym roku na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.). Dlaczego menopauza ma taki wpływ na codzienne funkcjonowanie Polek i jak sobie radzić z dolegliwościami, mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2018-10-16 Aktualności

Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji przejścia z dokumentu papierowego na e-zlecenia próbuje narzucić konieczność posiadania pełnomocnictwa na odbiór wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie. Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti są zaniepokojeni zapisami projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku.

2018-10-10 Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Depresja wymaga nowoczesnego leczenia

Przewiduje się, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. W ostatnich latach zostały opublikowane informacje o rosnącej liczbie dni zwolnienia chorobowego i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osób cierpiących na tę chorobę. Ekonomiści zdrowia wskazują na ogromne koszty bezpośrednie i pośrednie związane z absencją w pracy. W latach ubiegłych w Europie 1 na 10 pracowników wymagał dodatkowych dni wolnych od pracy z powodu depresji, a na jeden jej epizod przypadało średnio 36 dni wolnych.

2018-10-09 Artykuły
Otyłość stanowi problem, który osiągnął rozmiary pandemii. Pomimo tego istnieje niewiele leków stosowanych w długoterminowej terapii otyłości, które zostały zarejestrowane przez U.S. Food & Drug Administration (FDA). Celem artykułu jest porównanie leków zarejestrowanych do leczenia tego problemu zdrowotnego z lekami off label. Najliczniejszą grupą preparatów, które potencjalnie można wykorzystać w leczeniu otyłości, są leki używane w terapii cukrzycy. Wśród leków off label najbardziej obiecującym jest połączenie pramlintydu z metreleptyną. Dzięki takiej terapii uzyskano zmniejszenie masy ciała o 12,7 kg. Ważny statystycznie efekt w postaci spadku masy ciała odnotowano również podczas przyjmowania inhibitorów SGLT-2, zonisamidu oraz eksenatydu. Przeanalizowane leki off label stanowią istotną alternatywę wobec zarejestrowanych w leczeniu otyłości. Wydaje się, że połączenie dwóch leków zmniejszających masę ciała może być dobrym sposobem na spotencjalizowanie ich działania. W praktyce klinicznej może również znaleźć zastosowanie połączenie leków zarejestrowanych w farmakoterapii otyłości z lekami off label.
reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-10-08 Artykuły
Ciągłe narzekania na kryzys w reklamie produktów farmaceutycznych i kosmetycznych przypomina sytuację w rolnictwie. Od kilkudziesięciu lat, nieważne czy za I, czy II komuny, słyszałem tylko hiobowe wieści o spadku urodzaju wszystkich roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych. Zawsze była susza albo nadmierne opady, brak paszy, sznurka do snopowiązałek, a nawet prymitywnych narzędzi rolniczych, pamiętających jeszcze I Rzeczypospolitą. Tymczasem przemysł ciężki wytwarzał tychże narzędzi ponad założony plan, pola rodziły zboża jak oszalałe, podobnie było z hodowlą mięsną. Jak wytłumaczyć ten paradoks? Oczywiście, powszechnymi fałszerstwami planów na każdym etapie wytwarzania, no i koniecznością braterskiego podziału z dużą i głodną rodziną państw naszego, nomen omen, obozu, zwłaszcza z Wielkim Bratem. Ale to wszystko działo się za I komuny. Zrzucenie tego pańszczyźnianego garbu natychmiast poprawiło sytuację w omawianych działach produkcji. Warto przy okazji wspomnieć, że był nawet pomysł jednego ze stronnictw politycznych na początku lat 90., aby postawić pomnik „Baby z mięsem” jako swoisty hołd ludziom tak naprawdę żywiącym wówczas naród.
2018-10-05 Artykuły
Owoce cytryny zwyczajnej (Citrus limon) stanowią znany surowiec, z którego na skalę przemysłową pozyskiwany jest m.in. sok i olejek eteryczny. Na uwagę zasługuje bogaty skład chemiczny owoców, w którym dominują polifenole, takie jak: flawonoidy i kwasy fenolowe, ponadto: związki kumarynowe, aminokwasy, węglowodany, witaminy oraz biopierwiastki, a w olejku eterycznym związki terpenowe. Skład ten determinuje wybitny, antyoksydacyjny profil działania surowca. Ponadto olejek eteryczny wykazuje cenne działanie, m.in. aromaterapeutyczne, bakteriobójcze i przeciwnowotworowe. W artykule zaprezentowano informacje dotyczące pochodzenia cytryny zwyczajnej, jej składu chemicznego, właściwości leczniczych i znaczenia w diecie. Szczególną uwagę zwrócono na aplikacje kosmetyczne.
2018-10-04 Aktualności

Blisko 100 kierowników aptek weźmie udział w szkoleniu z zakresu opieki farmaceutycznej, które odbędzie się w najbliższy weekend (6-7 października br.) To pierwsze tego rodzaju warsztaty w Polsce, które poprowadzą światowi eksperci. Program „SMART Pharmacy” jest inicjatywą edukacyjną dla farmaceutów i obejmuje wszystkie elementy cyklu doskonalenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru opieki farmaceutycznej. Partnerami wydarzenia są Naczelna Izba Aptekarska oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Z kolei o dostępność ekspertów zadbała firma farmaceutyczna Salveo.

2018-10-04 Aktualności

Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pół roku na terenie całego kraju organizowała warsztaty edukacyjne dla pacjentów oraz ich bliskich.  Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia.

2018-10-04 Artykuły
Właściwa pielęgnacja nabłonka dróg oddechowych jest podstawą profilaktyki i leczenia infekcji dróg oddechowych. Polega ona na stosowaniu roztworów wody morskiej w odpowiednim stężeniu. U osób zdrowych rekomendowane jest codzienne stosowanie izotonicznych aerozoli donosowych (od pierwszych dni życia). W stanach przebiegających z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego zaleca się natomiast stosowanie hipertonicznych aerozoli donosowych lub wykonywanie nebulizacji płynami hipertonicznymi. Na bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów wpływa także skład oraz opakowanie produktu.
reklama Baner_Kurs_A
2018-10-03 Aktualności

16 października Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpiszą list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Ściślejsza współpraca WUM i UW pozwoli lepiej wykorzystać potencjał obu uczelni. Wspólnie uniwersytety będą mogły prowadzić bardziej wszechstronne projekty naukowe dotyczące najważniejszych wyzwań współczesności, wymagające wiedzy i doświadczenia specjalistów z obu uczelni, a także infrastruktury, którymi dysponują oba uniwersytety. Uniwersytety zamierzają realizować razem projekty naukowe, prowadzić wspólnie wybrane zajęcia dydaktyczne, umożliwić studentom i pracownikom uczelni partnerskiej korzystanie ze swojej infrastruktury. Federacja zaczęłaby działać w październiku 2019 r. 

2018-10-03 Artykuły
Poveglia jest małą wysepką w archipelagu znajdującym się w Lagunie Weneckiej, ale stanowi wyraźn kontrast z pięknymi, radosnymi wyspami wokół niej. Tuż obok, w niewielkiej odległości, znajduje się wyspa beztroski i elegancji – weneckie Lido. Od wieków spędzali tu spokojne wakacje na plażach bogaci wenecjanie i zagraniczni turyści. Poveglia znajduje się prawie naprzeciwko niewielkiego miasteczka Malamacco, stanowiąc wyraźną skazę w idyllicznym otoczeniu pozostałych wysp. Symbolem tego mogą być odrywające się od wysepki, w okresie silniejszych przypływów, wypolerowane przez czas ludzkie kości. I to one oraz zła sława wyspy powodują, że nawet merkantylnie nastawieni rybacy nigdy nie zarzucają sieci w tych wodach. Mało tego, starają się opływać wysepkę szerokim łukiem. Zła sława i mroczna przeszłość powodują, że nikt tej wyspy jeszcze nie wykupił.
2018-10-02 Artykuły
Fluorochinolony to duża grupa chemioterapeutyków o szerokim zakresie działania. Uważa się, że jest to grupa dobrze tolerowana przez pacjentów. W ostatnich latach opisuje się coraz więcej przypadków przewlekłej wielonarządowej toksyczności występującej po zastosowaniu fluorochinolonów. Z tego względu Agencja ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) wydała najwyższej rangi ostrzeżenie ograniczające stosowanie fluorochinolonów do ciężkich przypadków zakażeń bakteryjnych, jako leki ostatniej szansy. Opisane przypadki długotrwałego uszkodzenia układu nerwowego oraz układu mięśniowo-szkieletowego po zastosowaniu fluorochinolonów są bardzo trudne do leczenia i negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta. Mechanizm przewlekłej toksyczności fluorochinolonów jest słabo poznany i wymaga dalszych badań.
2018-10-01 Aktualności
Osoby starsze mają specjalne potrzeby w zakresie pielęgnacji skóry, ponieważ z wiekiem staje się ona cienka i sucha. W rezultacie seniorzy mają skłonności do problemów skórnych, począwszy od swędzenia, łuszczenia się i podrażnień, aż do poważnych chorób skóry, takich jak infekcje i owrzodzenia. Jeśli skóra staje się zbyt sucha, jest bardziej podatna na pękanie, co pozwala na przenikanie chorobotwórczych bakterii, które mogą spowodować infekcję. Suchość skóry może być również spowodowana problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy choroby nerek. Używanie zbyt dużej ilości mydła, środków antyperspiracyjnych lub perfum i korzystanie z gorących kąpieli może pogorszyć stan skóry. Pacjenci z suchą skórą powinni stosować środki nawilżające co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej w ciągu kilku minut po kąpieli. Dostępne są liczne preparaty do pielęgnacji suchej skóry w wielu różnych postaciach: kremach, maściach i płynach. Środki nawilżające mogą nawodnić skórę za pomocą dwóch mechanizmów: czerpiąc wodę ze skóry właściwej do naskórka dzięki składnikom utrzymującym wilgoć (np. mocznik albo glicerol) lub zapobiegając jej ucieczce za pomocą warstwy lipidowej, np. maści. Preparaty pielęgnacyjne mają obojętne lub niskie pH, które pomaga w utrzymaniu funkcji barierowej skóry, i wykazują dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
2018-09-28 Artykuły
Wszawica spowodowana przez wesz ludzką jest nadal światowym problemem, przy czym postępowanie lecznicze może być przeprowadzone w warunkach domowych. Wyróżniamy trzy typy wszawicy: głowowa, łonowa i odzieżowa. Najczęściej do przeniesienia pasożytów dochodzi w miejscach publicznych, takich jak szkoły czy publiczny transport. W leczeniu wszawicy stosuje się preparaty na bazie: permetryny, dimetikonu, alkoholu benzylowego, pyretryny oraz składników pochodzenia naturalnego.

Copyright © Medyk sp. z o.o