Według definicji WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) menopauzą nazywamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. W Polsce panie przechodzą ją najczęściej ok. 50. r.ż. Jednakże okres okołomenopauzalny, czyli ten, w którym występuje najwięcej nieprzyjemnych dla kobiet objawów, trwa zarówno przed, jak i po tej ostatniej miesiączce – co może oznaczać kilka lat zmagania się z objawami towarzyszącymi klimakterium. Aż 40% kobiet w czasie menopauzy ma gorszy nastrój i obniżone poczucie własnej wartości (jak wynika z ogólnopolskiego badania „Zmienna jak wiatr – kobieta w czasie menopauzy”, zrealizowanego w tym roku na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.). Dlaczego menopauza ma taki wpływ na codzienne funkcjonowanie Polek i jak sobie radzić z dolegliwościami, mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog i endokrynolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.
Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji przejścia z dokumentu papierowego na e-zlecenia próbuje narzucić konieczność posiadania pełnomocnictwa na odbiór wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie. Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti są zaniepokojeni zapisami projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku.
Przewiduje się, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. W ostatnich latach zostały opublikowane informacje o rosnącej liczbie dni zwolnienia chorobowego i wcześniejszego przechodzenia na emeryturę osób cierpiących na tę chorobę. Ekonomiści zdrowia wskazują na ogromne koszty bezpośrednie i pośrednie związane z absencją w pracy. W latach ubiegłych w Europie 1 na 10 pracowników wymagał dodatkowych dni wolnych od pracy z powodu depresji, a na jeden jej epizod przypadało średnio 36 dni wolnych.
Blisko 100 kierowników aptek weźmie udział w szkoleniu z zakresu opieki farmaceutycznej, które odbędzie się w najbliższy weekend (6-7 października br.) To pierwsze tego rodzaju warsztaty w Polsce, które poprowadzą światowi eksperci. Program „SMART Pharmacy” jest inicjatywą edukacyjną dla farmaceutów i obejmuje wszystkie elementy cyklu doskonalenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru opieki farmaceutycznej. Partnerami wydarzenia są Naczelna Izba Aptekarska oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Z kolei o dostępność ekspertów zadbała firma farmaceutyczna Salveo.
Wczesna diagnostyka, dostępność do skutecznych i nowoczesnych terapii w leczeniu niewydolności serca oraz kompleksowość leczenia to wnioski wynikające z cyklu spotkań dla pacjentów kardiologicznych, które zostały zaprezentowane podczas konferencji zorganizowanej przez Koalicję Serce dla Kardiologii. Koalicja prowadzi intensywne działania na rzecz chorych, a przez ostatnie pół roku na terenie całego kraju organizowała warsztaty edukacyjne dla pacjentów oraz ich bliskich. Spotkanie zgromadziło czołowych ekspertów polskiej kardiologii, przedstawicieli środowiska pacjentów, a także administracji rządowej. Pacjenci przekazali swoje rekomendacje przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia.
16 października Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Warszawski podpiszą list intencyjny w sprawie utworzenia federacji. Ściślejsza współpraca WUM i UW pozwoli lepiej wykorzystać potencjał obu uczelni. Wspólnie uniwersytety będą mogły prowadzić bardziej wszechstronne projekty naukowe dotyczące najważniejszych wyzwań współczesności, wymagające wiedzy i doświadczenia specjalistów z obu uczelni, a także infrastruktury, którymi dysponują oba uniwersytety. Uniwersytety zamierzają realizować razem projekty naukowe, prowadzić wspólnie wybrane zajęcia dydaktyczne, umożliwić studentom i pracownikom uczelni partnerskiej korzystanie ze swojej infrastruktury. Federacja zaczęłaby działać w październiku 2019 r.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o