2023-11-16 Aktualności

Kaszel jest podstawowym mechanizmem fizjologicznym odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego. Polega on na nagłym usunięciu powietrza z płuc w celu oczyszczenia dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i wdychanych substancji.

W większości przypadków kaszel rozwija się i utrzymuje, ponieważ u jego podłoża leżą procesy zapalne lub mechaniczne podrażnienie błony śluzowej znajdującej się głównie w górnych drogach oddechowych. Prowadzi to do produkcji lepkiego śluzu i zwiększonej wrażliwości receptorów kaszlu, co z kolei skutkuje błędnym kołem podtrzymującym stan zapalny.

Obecnie leki dostępne do leczenia kaszlu obejmują: środki wykrztuśne, mukolityki, obwodowe środki uśmierzające i centralne środki uspokajające. Nie ma jednak dowodów potwierdzających skuteczność tego typu leków w leczeniu ostrego kaszlu, w szczególności spowodowanego infekcjami górnych dróg oddechowych.

Innowacyjne rozwiązanie polega na stosowaniu syropów opartych na naturalnych kompleksach molekularnych, które modulują kaszel bez tłumienia go. Syropy te – sklasyfikowane jako wyroby medyczne na bazie substancji – działają poprzez przywracanie homeostazy błony śluzowej jamy ustnej i gardła, tworząc mukoadhezyjny film, który chroni drogi oddechowe przed patogenami i stanami zapalnymi wywołanymi przez czynniki podrażniające.

Copyright © Medyk sp. z o.o