2023-06-23 Aktualności

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę obchodzimy 24 czerwca. Osteoporoza jest chorobą cywilizacyjną, w skali globalnej dotyka ona ponad 20% kobiet oraz blisko 6% mężczyzn powyżej 50. r.ż.  W Polsce cierpi na nią ponad 2 mln chorych, natomiast leczy się około 1/10. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ostatnich dziesięcioleciach osteoporoza stała się jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych. Z jednej strony jest to związane ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa, z drugiej – z siedzącego trybu życia.

– Niestety wszystko, co ułatwia nam poruszanie się, jak samochody, windy czy schody ruchome, wyłącza nas z codziennej aktywności fizycznej, a co za tym idzie sprzyja rozwijaniu się osteoporozy. Już nawet jeden dzień spędzony w całkowitym bezruchu sprzyja odwapnieniu naszego kośćca – przestrzega dr Danuta Klus, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Uzdrowiska Ustroń Grupy American Heart of Poland.

Obok codziennej dawki ruchu drugim istotnym czynnikiem, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce z osteoporozą jest odpowiednia dieta, czyli spożywanie produktów bogatych w wapń, jak np. mleko i jego przetwory, ryby, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy i nasiona. Kluczowa jest również suplementacja witaminy D.

 – Jednym z istotnych sygnałów ostrzegawczych przy osteoporozie są złamania kości nadgarstka oraz bóle kręgosłupa, które mogą świadczyć o uszkodzeniu kręgów. Wówczas warto wykonać badanie densytometrii – wyjaśnia dr Danuta Klus. – Większą czujnością pod kątem osteoporozy powinny się wykazać także osoby z chorą tarczycą oraz przyjmujące sterydy, leki przeciwpadaczkowe lub przeciwzakrzepowe. Czynnikiem ryzyka jest również wczesna menopauza oraz obciążenia genetyczne. Rozwojowi osteoporozy sprzyja też palenie papierosów.

Osteoporoza objawia się najczęściej w późniejszym wieku, jednak profilaktykę w jej kierunku warto prowadzić od najmłodszych lat. W okresie, gdy kościec się rozwija powinniśmy przykładać szczególną wagę do odpowiedniej diety i kształtowania prawidłowej postawy ciała.

W okresie dojrzewania podaż wapnia jest szczególnie istotna. Podczas gdy u dorosłego człowieka dzienne zapotrzebowanie wynosi ok. 1-1,2 g, u dzieci może to być nawet 2 g. Równie istotnym czynnikami jest codzienna dawka ruchu i ekspozycja na słońce, która przekłada się na odpowiednią podaż witaminy D. Pamiętajmy też o tym, byśmy jako rodzice nie bagatelizowali zgłaszanych przez dzieci problemów z kręgosłupem. Wielu nieprawidłowości w obrębie kształtowania się naszego kośćca można by bowiem uniknąć przy odpowiednio wczesnej reakcji w młodym wieku – podkreśla specjalistka Grupy American Heart of Poland.

Copyright © Medyk sp. z o.o