2021-10-20 Artykuł

Przeziębienie jest jedną z najczęstszych (a niektóre źródła podają, że najczęściej występującą) chorobą wśród ludzi. Wyraźnie zatem widać, jak znacznym obciążeniem, zarówno dla domowych budżetów, jak i dla całej gospodarki jest to powszechne schorzenie. Metody jego leczenia i profilaktyki wydają się zatem być na wagę złota. Tym bardziej że w samych tylko Stanach Zjednoczonych corocznie stwierdza się blisko miliard przypadków zachorowania na przeziębienie. Jak zatem prezentuje się przeziębienie pod kątem epidemiologii, głównych objawów i metod ich ograniczania?

Badania z udziałem chorych pacjentów pokazują, że zdecydowana większość infekcji jest efektem oddziaływania rinowirusów, które odpowiadać mogą za 30-50% przypadków. Warto jednak wiedzieć, że w szczycie sezonu infekcyjnego rinowirusy stanowić mogą nawet 80% wszystkich izolowanych od pacjentów patogenów. Drugie w kolejności są koronawirusy, będące przyczyną średnio 10-15% wszystkich przypadków przeziębień. Pozostałe rodzaje wirusów to odsetek poniżej 5%, co nie zmienia faktu, że postawienie jednoznacznej diagnozy dotyczącej możliwej przyczyny choroby jest proste i oczywiste.

Choroba ta wykazuje zdecydowaną sezonowość w naszej szerokości geograficznej. Liczba infekcji rośnie wraz z początkiem jesieni, aby móc osiągnąć szczyt na przełomie roku, a następnie stopniowo spadać aż do nastania wiosny. Biorąc pod uwagę stopień rozpowszechnienia przeziębienia wśród społeczeństwa, przyjmuje się, że dorośli chorują zwykle 2-4 razy w roku. U dzieci liczba epizodów tego schorzenia jest nieco większa i wynosi średnio 6-8 razy w ciągu całego roku.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o