Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała opinię o zasadności finansowania ze środków publicznych leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, a Minister Zdrowia wezwał podmiot do złożenia wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku.
Dwie organizacje – Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków, mając na uwadze przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo polskiego pacjenta, zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”. Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków. Temat gorący, tak samo jak tegoroczne upalne lato, które mogło mieć negatywny wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zastosują leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura, ekspozycja na słońce lub nadmierna wilgotność mogą zmienić właściwości fizyko-chemiczne leków i mieć wpływ na aktywność substancji czynnej, a także powodować jej przemianę w substancję niebezpieczną dla organizmu.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2018 r. Podwyżki cen dotyczą 676 leków, a obniżki cen 354 leków. Na liście ma pojawić się tańszy o ponad 130 zł preparat stosowany u chorych z migotaniem przedsionków. Uwagi do nowego wykazu zgłosili pacjenci onkologiczni, ponieważ na liście nie ma ani jednej nowej terapii dla chorych na nowotwory. Uwagi do projektu można było zgłaszać do 23 sierpnia tego roku.
Na kolejną edycję Kongresu Bezpieczeństwa Żywności, która odbędzie się w listopadzie tego roku w Warszawie, zapraszają jego organizatorzy. Jednym z patronów medialnych tego wydarzenia jest wydawnictwo Medyk.
Osoby starsze odwiedzają aptekę regularnie i kupują statystycznie dużo leków. Chociaż atmosfera rzadko może odwieść ich od zamierzonego kupna, kontakt z farmaceutą oraz jakość obsługi są dla nich bardzo ważne – tak wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek przeprowadzonego w ramach programu „Apteczne (R)ewolucje”. Według badania osoby starsze stanowią trzecią pod względem wielkości grupę osób odwiedzających apteki – 17,8% wszystkich ankietowanych. To emeryci i renciści, najczęściej kobiety powyżej 60. r.ż. Odwiedzają to miejsce regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Pojawiają się tam, aby wykonać badania profilaktyczne i wykupić potrzebne preparaty. Przyjmują nie tylko leki na receptę, ale także suplementy zalecone przez lekarza. Liczą przy tym na pomoc farmaceuty w wyborze tańszych zamienników. Suma, jaką są w stanie wydać w aptece na pół roku, wynosi średnio 714 zł.
Trwają prace nad rządowym projektem o opiece farmaceutycznej. Będzie on wymagał ścisłej współpracy między lekarzami a farmaceutami. Badanie przeprowadzone w ramach programu Gedeon Richter Polska - „Recepta na sukces w farmacji” pokazuje, że blisko 90% studentów kierunków lekarskich i farmacji widzi możliwości takiej współpracy i uważa ją za ważną, ale jednocześnie dostrzega kilka barier w jej efektywnej realizacji.
Już za niecałe dwa miesiące odbędzie się jesienna edycja Ogólnopolskiego Kongressu Farmaceutycznego POLFARM, poświęconego najważniejszym wyzwaniom, przed jakimi stoi branża farmaceutyczna w najbliższej przyszłości. Kongres odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Podczas kongresu zostaną poruszone szczególnie istotne aspekty prawne, regulacyjne i podatkowe, odnoszące się do podmiotów rynku farmaceutycznego. Eksperci z największych renomowanych kancelarii i firm doradczych w Polsce m.in. Baker McKenzie, Chudzik i Wspólnicy, DLA Piper, KPMG, KRK, Tomasik Jaworski, a także przy wsparciu Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA” skoncentrują się m.in. na najważniejszych zmianach regulacyjnych, refundacji, wyzwaniach w obszarze rynku aptecznego, reklamie leków, umbrella branding, compliance, jak i również na badaniach klinicznych oraz nowościach podatkowych. Szczegółowe informacje i aktualny program dostępne są na www.polfarm.biz.
Dobro pacjenta oraz poświęcenie dla ratowania jego zdrowia i życia to idee, które przyświecają zarówno lekarzom, jak i farmaceutom od początku ich kariery zawodowej. Jednak po rozpoczęciu pracy lub nawet już w czasie studiów następuje bardzo szybkie zderzenie z rzeczywistością, która często ma niewiele wspólnego z wyobrażeniami na ten temat. Jak przyszli specjaliści postrzegają swoje role? Czy wizja na temat wykonywanego zawodu bardzo różni się od tego, co rzeczywiście czeka na przyszłych lekarzy i farmaceutów? o tym dyskutowano podczas spotkań w ramach 4. edycji programu „Recepta na sukces. O współpracy lekarza i farmaceuty”.
Liczba osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B) w Polsce systematycznie spada, głównie dzięki powszechnemu programowi szczepień i wynosi od 4 do 9 przypadków na 100 000 mieszkańców. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny w 2016 r. było 50 przypadków ostrego WZWB B i 3756 nowo rozpoznanych przypadków przewlekłego WZWB B (zakażeń nabytych przed wieloma laty). Jedyną skuteczną profilaktyką przeciwko zakażeniu WZW B są szczepienia ochronne. Pierwsza dawka podawana jest noworodkowi przed wyjściem ze szpitala.
Rodzice wydają w aptekach najwięcej pieniędzy. Jednak, w zależności od tego, czy zostaną oni zakwalifikowani do grupy „Przejętych”, czy „Nowoczesnych”, ich wybory i preferencje zakupowe będą wyglądać inaczej – tak wynika z ogólnopolskiego raportu badawczego na temat pacjentów aptek. Raport „Dociekliwe seniorki czy nowocześni rodzice – kim są Twoi pacjenci?” powstał w ramach programu edukacyjnego „Apteczne (R)ewolucje”, zainicjowanego przez Gedeon Richter Polska. Inicjatywa skierowana jest do wszystkich farmaceutów aptek indywidualnych.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o