Sekcja Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, podczas cyklicznego zjazdu specjalistów z dziedziny chorób serca, wprowadziła zmiany w głównych wytycznych dotyczących sposobów zachowania prawidłowego poziomu cholesterolu w organizmie. Zdaniem specjalistów, istotną rolę mogą odegrać preparaty z wyciągiem z bergamoty, która posiada m.in. naukowo dowiedzione właściwości redukcji stężenia cholesterolu we krwi. Lekarze zwracają uwagę na konieczność generalnej modyfikacji stylu życia wszystkich pacjentów zmagających się ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Chorzy powinni zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Wskazane jest także wspomaganie się preparatami o naturalnym pochodzeniu – jednym z nich jest wyciąg polifenoli z bergamoty (BPF). Pomarańcza z Kalabrii korzystnie wpływa na profil lipidowy i gospodarkę węglowodanową.
Od 9 lutego br. przedsiębiorcy mają obowiązek umieszczania na opakowaniach produktów leczniczych unikalnego identyfikatora oraz zabezpieczenia przed naruszeniem opakowania. Obowiązek ten dotyczy prawie wszystkich produktów wydawanych z przepisu lekarza (na receptę) i określonych produktów wydawanych bez recepty (omeprazole). Obowiązki dot. „serializacji” zostały wprowadzone Rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2016/161. Jest ono bezpośrednio stosowane, co oznacza, że nie potrzeba dodatkowych aktów prawnych do ich wprowadzenia, gdyż rozporządzenie samo w sobie stanowi podstawę prawną nowych obowiązków.
W związku z bardzo licznymi pytaniami i monitami farmaceutów dotyczącymi wejścia w życie w 9 lutego 2019 r. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/161 z dnia 2 października 2015 r. uzupełniającego dyrektywę 2001/83/WE Parlamentu Europejskiego i Rady przez określenie szczegółowych zasad dotyczących zabezpieczeń umieszczanych na opakowaniach produktów leczniczych stosowanych u ludzi (Dz.U.UE.L.2016.32.1 z dnia 2016.02.09), zwanego dalej „Rozporządzeniem”, Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę na następujące okoliczności:
Przede wszystkim podkreślić należy, że Rozporządzenie ma zastosowanie do „produktów leczniczych, które zostały dopuszczone do sprzedaży lub dystrybucji” od 9 lutego 2019 r. Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej zwrot „dopuszczone do sprzedaży lub dystrybucji” oznacza czynność zwolnienia serii danego produktu leczniczego.
W dokumencie wyszczególniającym problemy wpływające negatywnie na życie mieszkańców naszego globu, obok odmów szczepień, WHO wymienia m.in.: zanieczyszczenie powietrza, choroby cywilizacyjne, niski poziom opieki zdrowotnej, HIV, wirusy Ebola i Dengi, zagrożenie pandemią grypy oraz antybiotykooporność. Dwóm ostatnim zagrożeniom również można zapobiegać dzięki szczepieniom.
Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. Jak podkreśla Joe Bresee, ekspert CDC, zapobieganie grypie powinno być globalnym priorytetem. W najnowszych meldunkach epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie.
Brexit pociąga za sobą szereg konsekwencji gospodarczych i społecznych. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, zmierzające do zabezpieczenia chorych, może skutkować ograniczeniami w dostępie polskich pacjentów do niektórych leków. Wiele firm farmaceutycznych przenosi swoje siedziby z rynku brytyjskiego do innych krajów unijnych, co sprawia, że dotychczas wydane decyzje refundacyjne mogą przestać obowiązywać, tracąc swojego adresata. Wpływ Brexitu na leki refundowane w Polsce wymaga wypracowania jednolitego rozwiązania, mającego uniwersalne zastosowanie dla wszystkich produktów refundowanych, których ta kwestia dotyczy.
Nasz stosunek do leku ziołowego w ciągu ostatniego stulecia uległ znacznej zmianie. Z jednej strony mamy zakodowane, że „zioła są dobre, nieszkodliwe i pomocne w wielu chorobach”, z drugiej zaś strony niezwykle burzliwy rozwój leków syntetycznych, coraz silniejszych, coraz szybciej działających budzi w nas przemożną ochotę, aby połknąć tabletkę i czekać na efekt, który na przykład w przypadku leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych jest prawie natychmiastowy. Mamy zimę, przypominającą późną jesień, toteż przeziębienia i różnego rodzaju nieżyty górnych dróg oddechowych stają się codziennością; coraz częściej zagląda do nas grypa, której apogeum w naszym nieszczepionym kraju przypada zazwyczaj w lutym i marcu. Wszystkie te schorzenia nie podlegają leczeniu przyczynowemu, toteż możemy jedynie wdrożyć profilaktykę i stosować leczenie objawowe, do którego świetnie nadają się właśnie zioła, a nie antybiotyki, nadal chętnie ordynowane i przyjmowane. Artykuł "Owoce czarnego bzu – dietetyczne wsparcie terapii przeziębienia i grypy" przedstawia surowiec zielarski znany od czasów epoki brązu, zresztą służący nam nie tylko w leczeniu przeziębień. Podobnie artykuł "Aronia – nie tylko czarnoowocowa" prezentuje kolejny niezwykle popularny surowiec farmaceutyczny, który jest bez wątpienia jednym z najbogatszych naturalnych źródeł związków polifenolowych. Liczne prowadzone badania naukowe udowadniają skuteczność wyciągów z owoców i przetworów w prewencji oraz terapii różnych chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układu krążenia i układu pokarmowego.
Wstrzymanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości prac nad zmianami obecnej formuły zakazu reklamy aptek w kontekście Karty Dużej Rodziny (art. 94a Prawa farmaceutycznego) zamyka możliwość wykorzystania rządowego programu do celów marketingowych, a więc tworzenia przez niektóre sieci aptek programów lojalnościowych, zwiększających sprzedaż preparatów. Naczelna Izba Aptekarska popiera takie podejście. Jednocześnie informuje, że istnieją rozwiązania prawne, które umożliwiają placówkom sieciowym uczestnictwo w programie Karty Dużej Rodziny, bez konieczności zmian obecnej konstrukcji zakazu reklamy aptek.
Farmaceuci, analitycy medyczni, lekarze, chemicy czy biolodzy stają się coraz bardziej pożądani na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie nie tylko w aptece czy szpitalu, ale także w innych obszarach – firmach farmaceutycznych, centrach naukowych lub startupach medycznych. Coraz więcej osób szuka informacji o tych mniej i bardziej klasycznych ścieżkach rozwoju. Odpowiedzi na to pytanie ma dostarczyć odbywające się 23 lutego w Warszawie wydarzenie "Nawigator Kariery w Farmacji", którego patronem medialnym jest miesięcznik "Lek w Polsce".
Do najważniejszych obowiązków osób zajmujących się transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem farmaceutyków przed ich dystrybucją należy utrzymanie ich w odpowiednich warunkach. Wykroczenie poza wskazane w przepisach zakresy może spowodować obniżenie bądź utratę skuteczności terapeutycznej medykamentów. Ponadto skuteczne monitorowanie temperatury jest istotnym elementem Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). To absolutny wymóg w branży farmaceutycznej. Szczegółowa kontrola temperatury bez użycia odpowiednich narzędzi dających precyzyjną informację co do warunków, w jakich się znajdowały, byłaby niemożliwa.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o