2019-01-10 Aktualności

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków dotyczących likwidacji mafii lekowej w Polsce.

reklama Prenumerata_e-lek
2019-01-08 Aktualności

W ubiegłym roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły wnioski o poszerzenie listy leków refundowanych o innowacyjne terapie na stwardnienie rozsiane. Organizacje pacjentów i lekarze od lat apelują o szerszy dostęp do innowacyjnych terapii. Co prawda w Polsce istnieje możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań w leczeniu stwardnienia rozsianego, jednak kryteria refundowania leków z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia są ograniczone. Rozszerzenie opcji terapeutycznych mogłoby przynieść poprawę jakości życia wielu pacjentów.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2019-01-03 Aktualności

Karta Dużej Rodziny w aptekach

Informacja Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na to, że część środowiska aptekarskiego występuje przeciw zmianom w prawie, umożliwiającym prowadzenie polskim aptekom działań propacjenckich. Tym razem chodzi o możliwość przestąpienia aptek do Karty Dużej Rodziny. Wiązałoby to się bowiem z koniecznością udzielenia rabatów rodzinom wielodzietnym, a więc oddaniem pacjentom części marzy.

2019-01-03 Aktualności

Jak podkreślają przedstawiciele Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie niedługo pół roku, a na styczniowej liście refundacyjnej nadal nie ma nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

 

2018-12-28 Aktualności

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Nowa lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., przynosi wiele korzystnych zmian zwłaszcza w zakresie programów lekowych. Warto podkreślić, że nusinersen, jedyny zarejestrowany lek stosowany w terapii SMA, będzie dostępny dla wszystkich polskich pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni. Są również dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych – refundacją zostały objęte: wenetoklaks w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz atezolizumab dla chorych z płaskonabłonkowym i niepłaskonabłonkowym rakiem płuca.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-12-27 Aktualności

Wenetoklaks będzie refundowany

Lek dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL)

Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia wenetoklaks – lek ratujący życie pacjentom z PBL – został wpisany na listę leków refundowanych. Od 1 stycznia 2019 r. będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

2018-12-19 Aktualności

Od września 2019 r. będzie znów możliwe zdobycie uprawnień do zawodu technika farmaceutycznego. Przekazany do konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia projekt podstawy programowej kształcenia techników budzi jednak niepokój co do utrzymania kompetencji tej grupy zawodowej. 

2018-12-18 Aktualności

Boehringer Ingelheim, rodzinna firma farmaceutyczna, która znajduje się w pierwszej dwudziestce firm farmaceutycznych na świecie, została nagrodzona prestiżową nagrodą Prix Galien International 2018 za „Innowacyjny produkt leczniczy”. Wyróżnienie, uznawane za odpowiednik „Nagrody Nobla”, w dziedzinie badań farmaceutycznych i innowacji otrzymał lek firmy Boehringer Ingelheim – empagliflozyna, opracowany w celu leczenia cukrzycy.

2018-12-18 Aktualności

Schorzenia wątroby, szczególnie przewlekłe, są istotnym obszarem zdrowia publicznego zarówno ze względów społecznych, jak i konsekwencji ich późnych powikłań i kosztów terapii. Jednocześnie świadomość znaczenia chorób wątroby oraz możliwości zapobiegania im w populacji ogólnej jest znikoma. Dotyczy to zarówno chorób wątroby o etiologii niezakaźnej, jak i zakaźnej. Dlatego też Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Europejską Fundacją Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych opracowało Ogólnopolski Prozdrowotny Projekt Edukacyjny pod nazwą „ZDROWA WĄTROBA”.

2018-12-14 Aktualności

Jeśli szukać kwestii, która rozgrzeje każdą farmaceutyczną dyskusję, to zdecydowanie jest to opieka farmaceutyczna. „O opiece farmaceutycznej zostało napisane i powiedziane już w zasadzie wszystko, dlatego najwyższy czas zacząć ją wdrażać” – twierdzą przedstawiciele grupy opieka.farm, firmy która w 2019 r. rozpoczyna przełomowy projekt „Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej”. Jego celem będzie zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej w obecnych realiach. W związku z tym, że aktualnie żadna usługa opieki farmaceutycznej nie jest refundowana, badanie zorientowane jest na ocenę satysfakcji pacjentów i jej przełożenia na większe zaufanie oraz lojalność wobec apteki.

reklama Baner_Kurs_A
2018-12-13 Aktualności

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo czeka obecnie na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu, wyłącznie w wersji elektronicznej, do 17 grudnia 2018 r. 

2018-12-12 Artykuły
Histamina jest aminą biogenną, pełniącą w organizmie człowieka liczne funkcje, m.in. mediatora stanu zapalnego i reakcji alergicznej, neuroprzekaźnika oraz stymulatora sekrecji kwasu żołądkowego. W leczeniu schorzeń alergicznych stosowane są substancje blokujące receptor histaminowy H1. Antagoniści receptora H1 II generacji (m. in. cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, lewocetyryzyna, feksofenadyna, rupatadyna czy bilastyna) cechują się wyższą selektywnością wobec receptorów histaminowych oraz mniejszą penetracją do centralnego systemu nerwowego w porównaniu do leków starszych, I generacji. Wiąże się to z lepszą tolerancją i większym bezpieczeństwem ich stosowania w farmakoterapii chorób o podłożu alergicznym. Jednym z blokerów receptora H1 II generacji jest bilastyna – wprowadzona na rynek jako ostatnia, posiadająca bardzo korzystny profil farmakologiczny, zarejestrowana w Polsce do leczenia alergicznego zapalenia nosa i spojówek (sezonowego i całorocznego) oraz pokrzywki. Powoduje redukcję objawów alergicznych ze strony nosa, spojówek i pokrzywki znamienną w porównaniu z placebo oraz co najmniej porównywalną z cetyryzyną, desloratadyną, lewocetyryzyną czy feksofenadyną. Bilastyna cechuje się również bardzo wysokim bezpieczeństwem stosowania.
2018-12-11 Aktualności

Matka i dziecko pod opieką farmaceuty

Konferencja Opieka Farmaceutyczna od Zaraz

Po raz trzeci, w dwóch miastach, blisko 600 farmaceutów zgromadziło się by, wspólnie się szkolić na konferencji Opieka Farmaceutyczna od Zaraz, której tematem była "Matka i dziecko pod opieką farmaceuty". 17 listopada odbyła się konferencja w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2 grudnia w warszawskim Centrum Konferencyjnym IBIB PAN. Organizatorzy położyli nacisk na możliwość konfrontacji opinii farmaceutów z przedstawicielami dwóch bardzo ważnych grup zawodowych, które towarzyszą pracy aptekarzy. Wykłady były prowadzone przez farmaceutów, lekarzy i prawnika. Patronem medialnym wydarzenia był "Lek w Polsce".

2018-12-11 Artykuły
Pacjenci zgłaszający się do farmaceuty z prośbą o poradę najczęściej nie są w stanie określić, jakiego typu kaszel ich męczy. Rolą farmaceuty jest wtedy przeprowadzenie wywiadu, który pomoże później w rekomendacji odpowiedniego preparatu. W zależności bowiem od tego, czy kaszel jest suchy (inaczej nieproduktywny), czy mokry (czyli produktywny), schemat postępowania będzie zupełnie inny. W obu jednak przypadkach farmaceuta ma do dyspozycji szeroki wybór substancji, które powinien dopasować do objawów.
2018-12-10 Aktualności

INFARMA z ogromną nadzieją obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia, zmierzające do udostępniania innowacyjnych – skutecznych i bezpiecznych leków polskim pacjentom. Kolejne miesiące przynoszą możliwości terapeutyczne dla nowych grup chorych, w tym dla chorych z rakiem jelita, nerki, szpiczakiem czy hipercholesterolemią. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce innowacyjne leki stanowią wciąż zaledwie 0,3% wszystkich stosowanych terapii, podczas gdy w Europie jest to ponad pięć razy więcej. Dodatkowo refundacja tych leków dotyczy małych populacji, zakwalifikowanych do leczenia w programach lekowych. Potrzebne są rozwiązania systemowe, w tym również związane z publicznym finansowaniem farmakoterapii, które pozwolą na udostępnianie nowoczesnych, najskuteczniejszych leków wszystkim potrzebującym grupom pacjentów.  

Copyright © Medyk sp. z o.o