2020-05-04 Artykuł

Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej. Występuje w całym organizmie, głównie w skórze, kościach i chrząstkach. Kolagen pełni wiele funkcji w organizmie, m.in. tworzy rusztowanie, które chroni organy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne. Kolagen zapewnia skórze elastyczność i jędrność oraz odpowiednie nawilżenie. Wraz z wiekiem spada ilość kolagenu w organizmie. Skutkuje to problemami ze stawami oraz pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci. W aptekach dostępne są suplementy zawierające w swoim składzie kolagen. Większość z nich jest w formie hydrolizatów, co ułatwia jego wchłanianie. Wykazano, że przyjmowanie suplementów kolagenowych zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę kolagenu w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób z zaburzeniami stawów, takimi jak zapalenie kości i stawów.

Wraz z upływem czasu spada ilość kolagenu w organizmie, który traci zdolność do odbudowy włókien kolagenowych. Zaburzenia syntezy tego białka zaczynają się po 26. r.ż. U kobiet po menopauzie stężenie kolagenu zmniejsza się o 30%. W efekcie skóra traci elastyczność i jędrność, pojawiają się zmarszczki, rozstępy czy cellulit. Do zaburzeń syntezy kolagenu przyczyniają się czynniki takie jak stres, promieniowanie słoneczne, wolne rodniki, toksyny, a także palenie papierosów oraz dieta bogata w cukier. Ponadto choroby autoimmunologiczne oraz wysiłek fizyczny i uprawianie sportów wyczynowych przyspieszają to zjawisko.
Podstawowym źródłem kolagenu są produkty pochodzenia zwierzęcego: galarety, golonki, wywary z kości i ze skóry, chrząstki, salceson czy galaretki.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o