Wiek XXI przyniósł nam niespodziewany wzrost liczby produktów leczniczych fałszowanych, których produkcja i dystrybucja obejmuje już cały świat. Spełniło się lansowane przez małżeństwo Myrdallów i ich następców pojęcie globalnej wioski, lecz niestety – w tym niezwykle czułym segmencie – à rebours. Niewątpliwie przyczynił się do tego niesłychanie dynamiczny rozwój komunikacji globalnej, gdzie połączenie z Papuą- Nową Gwineą jest równie proste jak z Piasecznem. Podobnie proste jest sprowadzenie towaru gdzieś ze świata, chociaż nie należy zapominać, że w procederze tym uczestniczą także firmy z Polski, niekoniecznie z polskim kapitałem.
Temat przewodni kolejnej edycji Kongresu to "Konsekwencje dla firm farmaceutycznych w związku z planowanymi zmianami i kontrolami - aspekty podatkowe i regulacyjne”. Zaproszeni prelegenci odniosą się do najważniejszych zmian prawnych, które będą dotyczyć sektora farmaceutycznego w naszym kraju w 2017 r. Patronem medialnym przyszłorocznego Kongresu POLFARM będzie miesięcznik "Lek w Polsce".
Na podstawie danych zawartych w publikacji NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych w 2015 r. Opublikowane dane nie obejmują szczegółowych informacji dla ok. 4,44 min opakowań, tj. ok. 1,08% wszystkich refundowanych o wartości 317,4 mln PLN – 2,72%. Analizowano dane dla ok. 407,8 mln opakowań o wartości 11.340 mln PLN.
Na podstawie danych zawartych w publikacji NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych w 2013 r. Opublikowane dane szczegółowe nie obejmują informacji dla ok. 4,4 mln opakowań, tj. 1,13% wszystkich wykupionych leków o wartości ok. 243 mln PLN (2,25%). Analizowano 8400 pozycji, w ramach których sprzedano 390,8 mln opakowań o wartości 10,806 mln PLN. W tab. 1 zestawiono ogólne dane dla rynku leków refundowanych w 2013 r. w porównaniu z wynikami z 2012 r. („Lek w Polsce” nr 6/7 2013).
Nowoczesne systemy i technologie wykorzystywane w placówkach ochrony zdrowia zwiększają ich efektywność, podnoszą konkurencyjność, a przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo pacjenta, który liczy na natychmiastową reakcję, interwencję oraz fachową opiekę ze strony pracowników instytucji ochrony zdrowia. Postęp technologiczny pozwala na sprawne wykonywanie poszczególnych zadań.
VI edycja konferencji poświęconej systemom i technologiom do zarządzania placówkami ochrony zdrowia odbędzie się 15 kwietnia w Warszawie. Patronem medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".
Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła nowe dane uzyskane w prowadzonych na dużą skalę badaniach fazy III, które wykazują, że stosowanie tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat raz na dobę jest skuteczne i dobrze tolerowane przez chorych na astmę o różnym nasileniu. Dane te zostały przedstawione na dorocznym zjeździe Amerykańskiej Akademii Alergii, Astmy i Immunologii (American Academy of Allergy, Asthma & Immunology, AAAAI) w 2014 r. w San Diego.
Targi odbędą się 4-5 czerwca 2014 r. w Warszawie. W ich zakres wchodzą konferencje, konwenty tematyczne oraz wystawa sprzętu i technologii medycznych. Targi adresowane są do kadry zarządzającej placówkami medycznymi oraz wykwalifikowanego personelu medycznego. Patronem medialnym wydarzenia jest czasopismo "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).
W spotkaniu zorganizowanym w URPLWMiPB, poświęconym problemom bezpiecznego stosowania leków oraz nowym uprawnieniom pacjentów związanym ze zgłaszaniem działań niepożądanych produktów leczniczych, wziął udział Prezes Urzędu - Grzegorz Cessak oraz z-ca Rzecznika Praw Pacjenta - Izabela Jakubczak-Rak. Podczas konferencji zaprezentowano spot edukacyjny "Lek bezpieczny".
Grupa Sanofi ogłosiła wyniki badania EDITION II wykazujące, że nowa, eksperymentalna insulina U300 zapewnia podobne wyrównanie stężenia cukru we krwi z mniejszą o 23% liczbą epizodów nocnych hipoglikemii u pacjentów, w porównaniu z preparatem Lantus® (insulina glargine [uzyskiwana z użyciem rDNA] w iniekcjach). Wyniki zostały przedstawione podczas Światowego Kongresu Diabetologicznego Międzynarodowej Federacji Cukrzycy (ang. International Diabetes Federation) w Melbourne w Australii.
Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.
YERVOY® (ipilimumab) otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Europie w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z zaawansowanym czerniakiem
* Pierwszy lek immunoonkologiczny o udowodnionym wpływie na długotrwałe przeżycie1,2 będzie teraz można stosować w Europie na wcześniejszym etapie leczenia zaawansowanego czerniaka.
Firma MSD (znana jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz Endocyte, Inc.(Nasdaq:ECYT) ogłosiły analizę prezentowanych wcześniej danych badania fazy II PRECEDENT, porównującego lek Vintafolide (MK-8109/EC145) - będący koniugatem kwasu foliowego, podawanym łącznie z pegilowaną liposomalną doksorubicyną (PLD) - z samą PLD, u kobiet chorych na raka jajnika opornego na związki platyny (PROC).
Podczas 26. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP), przy edukacyjnym wsparciu finansowym ze strony firm Takeda i Sunovion Pharmaceuticals Europe, przedstawiono nowe dane wykazujące zarówno krótko- jak i długoterminową skuteczność lurasydonu, atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii. Prezentowane dane dowodzą, że lurasydon ma szybki początek działania, korzystny profil działań niepożądanych, jest również skuteczną, dobrze tolerowaną i korzystną opcją leczenia dla pacjentów chorych na schizofrenię, u których zmieniano lek. Lurasydon został zarejestrowany w leczeniu schizofrenii w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Obecnie jest w trakcie oceny rejestracyjnej w Europie.
W jednym z największych jak dotąd badań dotyczących POChP potwierdzono, że profil bezpieczeństwa i skuteczność tiotropium podawanego za pomocą inhalatora Respimat® w dawce 2,5 µg (raz na dobę, 2 wdechy) i tiotropium podawanego za pomocą inhalatora HandiHaler® w dawce 18 µg jest porównywalny. W badaniu wzięło udział ponad 17 000 chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o