2023-12-20 Artykuł

Woskowina uszna składa się z naturalnej wydzieliny produkowanej przez gruczoły łojowe, wymieszanej z zanieczyszczeniami i komórkami nabłonka. Organizm samoczynnie oczyszcza przewód słuchowy dzięki obecności tej wydzieliny. Jednak w wielu przypadkach oczyszczanie to jest niewystarczające, a powstająca woskowina prowadzi do zatkania przewodu słuchowego lub znacznego ograniczenia jego drożności. Aby temu zapobiegać, stosuje się preparaty do higieny uszu mające za zadanie rozpuszczanie zalegającej wydzieliny. Wśród środków wykorzystywanych w preparatach higienicznych dużą grupę stanowią surfaktanty. Środki powierzchniowo czynne upłynniają woskowinę, przyspieszając proces oczyszczania. W artykule przedstawiono zalety używania środków powierzchniowo czynnych w higienie uszu.

Zaklinowanie woskowiny ma ważne implikacje kliniczne dla ogólnego samopoczucia pacjenta i może powodować zaburzenia słuchu, ból, swędzenie, szum w uszach, zawroty głowy, zapalenie ucha zewnętrznego, a nawet przewlekły kaszel. Występuje częściej u osób starszych i pacjentów z zaburzeniami funkcji poznawczych, przy czym aż 65% pacjentów w wieku powyżej 65 lat ma zatrzymanie woskowiny.

Zaklinowanie woskowiny może wpływać na słuch i zmniejszać ostrość słuchu o 40–45 dB. Takie uszkodzenie słuchu u osób starszych może powodować trudności w komunikacji, izolację społeczną, a nawet depresję. 

Copyright © Medyk sp. z o.o