2023-11-16 Artykuł

Skóra niemowląt jest cieńsza i bardziej wrażliwa na podrażnienia niż skóra osób dorosłych. Dlatego bardzo często pojawiają się na niej odparzenia, zwłaszcza w okolicach kontaktu skóry z pieluchą. Zalecenia profilaktyczne rekomenduja częstą zmianę pieluch i unikanie drażniących kosmetyków. Na odparzenia warto natomiast stosować alantoinę.

Odparzenia pieluszkowe to zdecydowanie najczęściej występująca forma odparzeń u niemowląt i dzieci korzystających jeszcze z pieluch. Przyjmuje się, że tego typu dolegliwości dotyczą nawet 50–65% małych dzieci, przy czym największa częstotliwość PZS przypada pomiędzy 7. a 12 miesiącem życia dziecka. Czym zatem jest pieluszkowe zapalenie skóry?

PZS to reakcja zapalna skóry w tych miejscach, w których ma ona kontakt z pieluszką. Dlaczego akurat w tych miejscach dochodzi najczęściej do odparzeń? Wynika to z tego, że pod pieluszką wytwarza się specyficzne środowisko, przez co na skórę przez długi czas oddziałuje wilgoć, ciepło oraz pochodzące z moczu, kału, a także z samej pieluszki czynniki drażniące (np. amoniak z moczu lub enzymy proteolityczne z kału). Dodatkowo czynnikiem negatywnie oddziałującym na skórę jest sama pieluszka i związane z jej obecnością tarcie skóry.

Efektem tego jest głównie uszkodzenie bariery naskórkowej, m.in. na skutek wzrostu wartości pH i nadmiernej maceracji naskórka. Uszkodzenie warstwy rogowej to nie tylko spadek nawodnienia głębszych warstw skóry, ale także sygnał inicjujący rozwój stanu zapalnego.

Copyright © Medyk sp. z o.o