2016-10-21 Aktualności

Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu, niezależnie od jego przyczyny. Aby zapewnić wszystkim równy dostęp do leczenia bólu, konieczna jest m.in. zmiana w ustawie o prawach pacjenta. Koalicja na Rzecz Walki z Bólem, Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Fundacja Eksperci dla Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu określili najpilniejsze zadania w tym zakresie. Potrzeby i rekomendacje w leczeniu bólu były tematem konferencji, która odbyła się 20 października.

W spotkaniu wzięli m.in. udział: prof. dr hab. Jan Dobrogowski - Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, prof. nadzw. dr hab. n. med. Jarosław Drobnik - Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, prof. dr hab. n. prawn. Dorota Karwowska (Katedra Prawa Medycznego, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie), dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska (sekretarz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu), dr n. med. Anna Przeklasa-Muszyńska (Specjalistyczna Poradnia Leczenia Bólu CM UJ w Krakowie), dr n. med. Jarosław Woroń (Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej CM UJ w Krakowie), dr n. med. Jadwiga Pyszkowska (konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej woj. śląskiego i opolskiego).

Konferencję zorganizowano w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej "Nie ból się. Bądź wolny od bólu". Poruszono na niej tematy dotyczące: najczęstszych problemów bólowych Polaków, wprowadzenia obowiązku monitorowania bólu w placówkach POZ, problemu leczenia bólu w podstawowej opiece zdrowotnej, podstawowych praktyk w leczeniu bólu, propozycji nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Zdaniem ekspertów, leczenie bólu powinno być integralną częścią terapii osób z różnymi schorzeniami, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Dotyczy to nie tylko pacjentów z bólem nowotworowym. Pacjenci z bólem nienowotworowym powinni mieć dostęp do leczenia na zasadach przyjętych obecnie dla pacjentów onkologicznych i powinno to być realizowane we wszystkich ośrodkach medycznych w Polsce.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o