2016-10-10 Aktualności

Cukrzyca, nowotwory, choroby serca, stawów czy układu oddechowego – to najczęstsze i najbardziej poważne konsekwencje otyłości. Jak alarmują eksperci, otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe o 40%, a na cukrzycę aż o 93%. Obecnie już 27% Polaków choruje na otyłość i odsetek ten nieustannie rośnie. Zapobieganie rozwojowi otyłości i skuteczne leczenie jednej z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych to największe wyzwanie XXI w. dla zdrowia publicznego. Aby stworzyć kompleksowe rozwiązania systemowe w tym zakresie, wybitni polscy i zagraniczni eksperci powołali do życia międzynarodową Koalicję na rzecz Walki z Otyłością.

"Kluczową rzeczą, jeśli chodzi o problem walki z otyłością w Europie, jest szeroka zmiana świadomości wśród lekarzy - szczególnie tych, którzy na co dzień nie leczą otyłości, jak i zmiana świadomości społecznej. Otyłość jest traktowana jako wyraz słabej woli, obżarstwa i złego trybu życia. Musimy uświadomić  sobie, że otyłość to choroba jak każda inna. Nie rozwija się tylko u osób o słabej woli, ale to choroba wieloczynnikowa i wynika z mechanizmów odpowiedzialnych za przyjmowanie energii do organizmu, jej rozkład i zużycie. I jeśli uświadomimy sobie, że jest to choroba jak każda inna, to zrozumiemy że należy zacząć ją leczyć" – tłumaczy dr hab. Maciej Michalik, prof. UWM, prezes Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Jak podkreślają eksperci, otyłość to nie problem czy czynnik ryzyka, ale śmiertelna choroba i należy niezwłocznie skupić się na dwóch aspektach: przeciwdziałaniu rozwojowi otyłości oraz na jak najwcześniejszym jej leczeniu. Jak wskazują pacjenci, należy zapewnić lepszy dostęp do zabiegów chirurgii bariatrycznej, które są często „ostatnią deską ratunku” dla chorego na otyłość.

26 września br. w Ministerstwie Zdrowia RP odbyło się spotkanie założycielskie Koalicji na rzecz Walki z Otyłością z udziałem Sekretarza Stanu Jarosława Pinkasa i Podsekretarza Stanu Krzysztofa Łandy, parlamentarzystów, ekspertów medycznych oraz przedstawicieli instytucji państwowych, w tym Rzecznika Praw Pacjenta, przedstawicieli samorządu i organizacji międzynarodowych (m.in. Światowej Organizacji Zdrowia – WHO) i pozarządowych (m.in. Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA). Koalicja ma charakter międzynarodowy i międzysektorowy, a jej celem jest podjęcie szerokich działań na rzecz wprowadzenia narodowych systemów profilaktyki i leczenia otyłości oraz wprowadzenie standardów opieki nad pacjentem chorym na otyłość w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Uczestnicy spotkania wskazywali na konieczność prowadzenia jednocześnie działań o charakterze profilaktycznym i leczniczym. Podstawę do działań profilaktycznych i wytyczne w tym zakresie zostały ujęte w Narodowym Programie Zdrowia, lecz jego efekty będą widoczne dopiero za kilka lat. Dlatego równocześnie, jak podkreślali eksperci, należy leczyć chorych na otyłość, w tym pacjentów chorych na otyłość II stopnia (BMI 35-39,9) i otyłość III stopnia nazywaną olbrzymią lub śmiertelną (BMI ≥ 40) wymagających leczenia operacyjnego. 

"Chirurgia bariatryczna jest najskuteczniejszą, a co za tym idzie najbardziej efektywną pod względem ekonomicznym metodą leczenia tej poważnej choroby. W badaniach nie znalazłem drugiej tak opłacalnej metody w żadnej innej dziedzinie medycyny. Po 36 miesiącach od operacji zapotrzebowanie na leki przeciwcukrzycowe zmniejsza się o 90%. Aktualnie w naszym kraju przeprowadza się 3 tys. operacji rocznie, co stanowi niecały 1% osób cierpiących na otyłość olbrzymią" - powiedział prezes Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, dr hab. Mariusz Wyleżoł, prof. WIML.

O Koalicji

Koalicja na rzecz Walki z Otyłością zrzesza wybitnych ekspertów i autorytety medyczne zajmujących się zdrowiem publicznym i otyłością, przedstawicieli instytucji państwowych, naukowych i samorządowych oraz reprezentantów organizacji pacjenckich. W prace Koalicji włączyli się eksperci z całej Europy Środkowo-Wschodniej, a także towarzystwa badań nad otyłością z państw Europy Środkowo-Wschodniej - m.in. z Czech, Krajów Bałtyckich, Węgier i innych oraz Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce i Bank Światowy. Członkami koalicji w Polsce są m.in. Ministerstwo Zdrowia RP, Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA.

W ciągu najbliższych miesięcy koalicja zajmie się przygotowaniem mapy drogowej (tzw. Obesity Road Map), dokumentu strategicznego zawierającego wytyczne i propozycje działań w zakresie stworzenia systemu kompleksowego leczenia pacjentów chorujących na otyłość. Efekty prac koalicji zostaną przedstawione podczas międzynarodowej konferencji pt. „Epidemia otyłości – wyzwania dla Europy Środkowo-Wschodniej. Pacjenci, lekarze, system”, która odbędzie się na przełomie 2016 i 2017 r. Na konferencję, w charakterze honorowego gościa, zaproszony został m.in. Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, Vytenis Andriukaitis. Gośćmi konferencji będą również przedstawiciele resortów zdrowia i instytucji naukowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tematyka walki z otyłością jest jednym z priorytetów prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia 2017 r.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o