2021-11-18 Artykuł

Lipoedema (obrzęk tłuszczowy) charakteryzuje się kumulacją tkanki tłuszczowej głównie w kończynach dolnych. Osoba cierpiąca na lipoedemę skarży się na nadwrażliwość na dotyk, ból oraz skłonność do zasinień w dotkniętych obszarach. Zaburzenie to dotyka głównie kobiet i wpływa negatywnie na jakość ich życia. W terapii obrzęku tłuszczowego stosuje się fizykalną terapię przeciwobrzękową oraz w uzasadnionych przypadkach interwencje chirurgiczne. Mają one na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.

Dotychczasowe badania wskazują również na pozytywne działanie diety ketogennej na objawy oraz zwolnienie progresji choroby. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania takiego modelu żywieniowego u wybranych osób.

Opisujemy przypadek, w którym zastosowana została dieta niskowęglowodanowa bez wprowadzania pacjentki cierpiącej na lipoedemę w stan klinicznej ketozy. Poza redukcją masy ciała zaobserwowaliśmy zmniejszenie się objawów lipoedemy- zmniejszenie obrzęku, zmniejszenie bolesności tkanek, redukcję bólu przedmiesiączkowego oraz polepszenie ogólnej jakości życia. W kolejnych opracowaniach powinno zostać rozważone zastosowanie diety niskowęglowodanowej (nieketogennej) jako możliwej opcji terapeutycznej dla osób z obrzękiem tłuszczowym.

Copyright © Medyk sp. z o.o