2020-09-22 Artykuł

Wszy głowowe są powszechne u dzieci w wieku od 3 do 11 lat. Najczęstszym sposobem ich rozprzestrzeniania jest bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Wszy głowowe występują w trzech stadiach rozwojowych : jaja (gnidy), nimfa i dojrzały osobnik. Dostepne bez recepty kuracje na wszy zawierają następujące składniki: pyretrynę, permetrynę i sylikony (dimetikon i cyklometikon). Większość preparatów na wszy głowowe nie zabija gnid, więc może być niezbędna druga aplikacja po 7-10 dniach. Niektóre środki ziołowe, zawierające ekstrakty z: wrotyczu pospolitego czy ostróżki, działają toksycznie na wszy.

Wszawica występuje we wszystkich krajach i jest to najbardziej rozpowszechniona choroba pasożytnicza na świecie. Jednak wszy najlepiej znoszą klimat umiarkowany i temperaturę ciała człowieka (36°C). Wszawica to powszechny
problem, który nie zawsze jest oznaką brudu i braku higieny. Do zakażenia dochodzi w każdym wieku, jednak najczęściej wszy występują u dzieci i młodzieży.
Wyróżnia się dwie drogi zakażenia tymi pasożytami: bezpośrednią – poprzez kontakt z włosami chorej osoby oraz pośrednią – przez używanie czapek, grzebieni, ręczników czy innych akcesoriów do higieny osobistej, należących do osoby zakażonej.

Copyright © Medyk sp. z o.o