2019-11-29 Aktualności

W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano 4 491 879 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. 150 osób zmarło (trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim), ponad 17 tys. było z powodu tej choroby hospitalizowanych. W drugim tygodniu listopada tego roku zanotowano już ponad 110 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać. Niestety, na profilaktykę decyduje się niecałe 4% Polaków.

Jak uważają eksperci, liczby dotyczące zachorowań, zgonów oraz hospitalizacji z powodu grypy nie odpowiadają do końca prawdzie: wiele osób decyduje się na leczenie w domu, bez pomocy lekarza, co może zwiększać możliwość powstania poważnych powikłań. Zgony, szczególnie osób starszych, w okresie zimowym, mogą wynikać z zaostrzenia chorób przewlekłych, na przykład chorób serca i być konsekwencją zachorownia na grypę. Zgon taki, nie będzie przypisany grypie, choć ona jest pierwotną przyczyną śmieci. Najczęstszym powikłaniem grypy są: zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Powikłania neurologiczne znacznie częściej zdarzają się u dzieci, zaś powikłania związane z układem krążenia – u dorosłych. Do tych powikłań można zaliczyć np. zapalenie mięśnia sercowego, zawał serca i wylew.  Ponieważ wirus grypy toruje drogę bakteriom, po grypie, w ciągu 7 dni, pojawić się mogą zakażenia bakteryjne, np. gronkowcowe lub pneumokokowe. 

Grypa należy do chorób układu oddechowego, choć w rzeczywistości jest chorobą ogólnoustrojową. W przypadku grypy objawy ogólne są dominujące i najczęstszy z nich to wysoka, nagle występujące gorączka, sięgająca nawet 39-40 stopni. Objawy nieżytu gardła, nosa i kaszel występują dość rzadko i na ogół są skąpe. Bez odpowiednich badań laboratoryjnych nie można odróżnić grypy od przeziębienia, ale jeśli w sezonie zwiększonych zachorowań, czyli od listopada do marca, zjawia u lekarza się pacjent z wysoką gorączką, złym samopoczuciem, ale niewielkim katarem, kaszlem, to można prawie na pewno powiedzieć, że jest to grypa i wówczas należy rozpoznać tę chorobę i podać leki przeciwwirusowe wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki grypy są szczepienia ochronne. Należy je odnawiać co sezon, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Jeśli jednak nawet po szczepieniu wystąpi grypa, to ma ona znacznie łagodniejszy przebieg oraz, co najważniejsze, pozwoli uniknąć groźnych dla zdrowia i życia powikłań. W Polsce dostępna jest szczepionka czterowalentna. Nowością jest szczepionka donosowa dla dzieci i młodzieży od 3.-18. r.ż. Szczepienie refundowane jest dostępne dla osób powyżej 65. r.ż.

Copyright © Medyk sp. z o.o