twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki

Właściciel apteki, który sprzedawał leki do hurtowni, decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stracił zezwolenie na jej prowadzenie. Sąd uznał, że przedsiębiorca łamiąc w ten sposób prawo farmaceutyczne, nie dawał już rękojmi należytego prowadzenia apteki. Kontrola wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w aptece ogólnodostępnej wykazała szereg nieprawidłowości. Chodziło o sprzedaż produktów leczniczych do nieuprawnionych podmiotów, prowadzenie niepełnej dokumentacji zakupu i sprzedaży leków oraz wyrobów medycznych. Ponadto apteka była oznakowana niezgodnie z udzielonym zezwoleniem oraz nie miała aktualnej i oparafowanej w Inspekcji Farmaceutycznej książki kontroli.

Powyższe ustalenia poskutkowały wydaniem decyzji o cofnięciu zezwolenia na jej prowadzenie. Jak podaje Prawo.pl przedsiębiorca odwołał się od tej decyzji, więc sprawą zajął się Główny Inspektor Farmaceutyczny, który utrzymał sporne rozstrzygnięcie w mocy. Uznał, że sprzedaż produktów leczniczych do hurtowni farmaceutycznych była prowadzona przez kilka miesięcy, a łączna wartość transakcji wyniosła ponad 60 tys. zł. GIF podkreślił, że były to produkty lecznicze zagrożone brakiem dostępności, które najczęściej stanowią przedmiot transakcji w ramach "odwróconego łańcucha dostaw".

Prowadzący aptekę postanowił złożyć skargę, więc sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który po jej zbadaniu orzekł, że osoba, która prowadzi aptekę wadliwie, nie daje już gwarancji, że będzie nią zarządzała zgodnie z przepisami prawa, przez co traci rękojmię. Natomiast jej brak jest wystarczającym powodem cofnięcia zezwolenia i oddalił skargę.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK