2019-08-22 Aktualności

Dzień bez Kamuflażu

Fundacja Łuszczycy i ŁZS

23 sierpnia w Warszawie przy Placu Zamkowym, w godz. 11.00 – 17.00 już po raz drugi odbędzie się ogólnopolska, bezpłatna akcja edukacyjno-profilaktyczna DZIEŃ BEZ KAMUFLAŻU, która ma być również zachętą dla chorych na łuszczycę do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe. Łuszczyca jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym. Osoby na nią chorujące są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób towarzyszących związanych z zespołem metabolicznym, w tym z nadciśnieniem, dyslipidemią, otyłością i cukrzycą typu 2. Choruje ponad 1 200 000 Polaków.

Pomysł akcji zrodził się z konieczności budowania świadomości społecznej na temat łuszczycy. Wciąż wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że łuszczycą można się zarazić. Jest to powodem częstej stygmatyzacji chorych, ich izolacji i utraty pracy, a także utrudnionego uczestnictwa w życiu społecznym – mówi Dagmara Samselska, prezes AMICUS Fundacji Łuszczycy i ŁZS, organizatora wydarzenia Dzień bez Kamuflażu.

Dzięki inicjatywie, w tworzenie której włącza się coraz więcej ekspertów z dziedzin medycyny i psychologii, uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość konsultacji ze specjalistami dermatologami oraz kardiologami; poznają możliwości leczenia łuszczycy i zasady profilaktyki łuszczycowej. Chętni będą mogli skorzystać z badania znamion dermatoskopem. Będzie można wykonać badania przesiewowe w kierunku chorób współistniejących z łuszczycą, w tym cukrzycy, badanie składu ciała, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego oraz dowiedzieć się, jakie badania należy wykonywać chorując na łuszczycę. Dietetyk doradzi właściwą dietę, a psycholog udzieli wsparcia i wskazówek jak oswoić chorobę. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnym treningu otwartym prowadzonym przez trenera personalnego Kamila Jasińskiego w ramach akcji #ATOPSOactiv.

Akcja Dzień Bez Kamuflażu została objęta Patronatem medycznym: Kliniki Dermatologii CMKP/CSK MSWiA w Warszawie oraz Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Podczas wydarzenia zostaną pierwszy raz zaprezentowane fotografie kampanii "Planujemy Nowe Życie”. Z badania „Rodzicielstwo i prokreacja w kontekście łuszczycy”, wynika, że w związku z ryzykiem, jakie niesie większość dotychczas dostępnych terapii, 26,6% kobiet i ok. 10% mężczyzn chorych na łuszczycę zrezygnowało z leczenia po decyzji o podjęciu starań o dziecko. Ok. 60% uczestniczek i 55% uczestników badania nie rozmawiało na temat planów prokreacyjnych i bezpiecznej dla dziecka terapii łuszczycowej ze swoim lekarzem. Biorąc pod uwagę zapalny charakter choroby rezygnacja z leczenia może skutkować poważnymi konsekwencjami ze strony układu sercowo-naczyniowego czy zespołem metabolicznym.

W badaniu Fundacji AMICUS wzięły udział 1023 osoby dotknięte łuszczycą, z czego ponad 67% respondentów cierpi na łuszczycę umiarkowaną do ciężkiej, czyli taką, która wymaga leczenia ogólnego lub terapii biologicznej. U ok. 80% badanych kobiet łuszczyca pojawiła się przed poczęciem dziecka, u 2,6% w trakcie trwania ciąży, u 7,2% do roku od urodzenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia jest AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS, patronatu udzieliła Unia Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów "EcoSerce". Działania w ramach spotkania realizowane są dzięki wsparciu: ALAB Laboratoria, Synexus Polska, Novartis Polska, Janssen-Cilag Polska, LEO Pharma, AbbVie Polska i UCB Pharma.

Copyright © Medyk sp. z o.o