2019-03-29 Artykuł
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i ma na celu eliminację zanieczyszczeń trafiających do dolnych dróg oddechowych. Niekiedy funkcja ta jest zaburzona lub nieefektywna, wtedy należy zastosować środki, które proporcjonalnie do objawów hamują zbyt silny odruch kaszlowy lub sprawiają, że oczyszczanie dolnych dróg oddechowych jest skuteczniejsze. Poniższe opracowanie przybliża substancje obecnie stosowane w leczeniu i profilaktyce kaszlu w zależności od przyczyny jego powstawania. Warto pamiętać, aby przed doborem preparatu zebrać odpowiedni wywiad, tak by leczenie przynosiło rezultaty.
Kaszel jest odruchem obronnym organizmu, który pojawia się, gdy receptory w drogach oddechowych zostaną podrażnione. Zwyczajowo dzielony jest na dwa rodzaje:
• suchy (nieproduktywny),
• mokry (produktywny).
W przypadku kaszlu mokrego obecna jest zwiększona ilość wydzieliny, natomiast kaszel suchy nie powoduje wykrztuszania dużej ilości śluzu. To właśnie ten podział decyduje o sposobie leczenia, który rekomendujemy pacjentowi. Należy jednak pamiętać, że w trakcie trwania infekcji rodzaj kaszlu może się zmieniać. Pierwsza faza zakażenia dróg oddechowych charakteryzuje się zazwyczaj występowaniem suchego, męczącego kaszlu, który po kilku dniach staje się kaszlem gęstym i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia zmienia się w kaszel produktywny, który przebiega z wykrztuszaniem wydzieliny.

Copyright © Medyk sp. z o.o