2019-03-19 Artykuł
Zgodnie z aktualnymi wytycznymi wyłączne karmienie piersią powinno trwać przez 6 miesięcy i być kontynuowane minimum do 1. r.ż. Wiele kobiet ocenia jednak ilość swojego pokarmu i stan odżywienia dziecka jako niewystarczający, co stanowi główną przyczynę wczesnego włączenia mleka modyfikowanego i ograniczenia lub rezygnacji z karmienia piersią. Naturalne wspieranie laktacji polega na doskonaleniu technik karmienia, eliminacji szkodliwych czynników środowiskowych (stres) i ewentualnym wspomaganiu ziołowymi preparatami mlekopędnymi.
Karmienie piersią jest podstawą zapewnienia zdrowia matce i dziecku. Zgodnie z większością obowiązujących rekomendacji (Amerykańska Akademii Pediatrii, Polski Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią), wyłączne karmienie mlekiem matki powinno trwać przez 6 miesięcy życia, a następnie winno być kontynuowane (przy wprowadzaniu produktów uzupełniających) do 1. r.ż. dziecka lub dłużej, zgodnie z życzeniem matki lub dziecka. WHO rekomenduje natomiast karmienie piersią przez okres nawet 2 lat lub więcej.
Mimo propagowania karmienia piersią, odsetek matek karmiących naturalnie nadal jest niewysoki, a wśród niemowląt karmionych piersią jedynie niewielki odsetek jest karmionych wyłącznie mlekiem matki przez 6 miesięcy. Wśród przyczyn bardzo często wymienia się trudności w karmieniu piersią, zanik pokarmu oraz konieczność sprawowania opieki nad starszymi dziećmi. Według danych amerykańskich autorów przekonanie matki o niedostatecznej ilości pokarmu jest jedną z najczęstszych przyczyn dokarmiania dzieci i stanowi podstawę od 30% do 80% decyzji o rezygnacji z karmienia piersią. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów OTC mogących wspomóc laktację.

Copyright © Medyk sp. z o.o