2017-04-26 Aktualności

Lepszy profil bezpieczeństwa dabigatranu w porównaniu z warfaryną

U chorych na migotanie przedsionków poddanych ablacji przezskórnej

Nowe dane pochodzące z badania RE-CIRCUIT® wykazują lepszy profil bezpieczeństwa dabigatranu w porównaniu z warfaryną stosowaną u chorych na migotanie przedsionków (MP) poddawanych ablacji przezskórnej. U chorych na MP otrzymujących nieprzerwane leczenie dabigatranem, których poddano ablacji przezskórnej, odnotowano mniejszą liczbę dużych krwawień i ciężkich zdarzeń niepożądanych w porównaniu z chorymi nieprzerwanie leczonymi warfaryną. Wyniki zostały przedstawione w trakcie sesji nr 66, poświęconej najnowszym doniesieniom, podczas dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Waszyngtonie i jednocześnie opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

W badaniu wykazano bezwzględne obniżenie ryzyka o 5,3% w ramach pierwszorzędowego punktu końcowego, odnotowując wystąpienie dużych krwawień u 5/317 pacjentów otrzymujących dabigatran w porównaniu z 22/318 chorych leczonych warfaryną (względne obniżenie ryzyka o 77,2%). W przypadku dabigatranu częstość występowania małych krwawień w porównaniu z warfaryną była podobna (59/317 w porównaniu z 54/318). Nie odnotowano zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u chorych przyjmujących dabigatran, a u pacjentów otrzymujących warfarynę odnotowano jedno takie zdarzenie. Do badania RE-CIRCUIT® włączono 635 pacjentów z napadowym lub przetrwałym MP, poddawanych ablacji przezskórnej. Uczestnicy ci stanowili reprezentatywną grupę chorych poddawanych temu zabiegowi w rutynowej praktyce klinicznej, dzięki czemu uzyskano nowe dane szczególnie istotne dla praktykujących lekarzy.

Każdego roku na całym świecie przeprowadza się ponad 200 000 zabiegów ablacji u pacjentów z MP, najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem rytmu serca. Ablacja jest często stosowaną metodą leczenia arytmii obserwowanej u chorych na MP. Ablacja przezskórna wiąże się z ryzykiem zarówno zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, jak i krwawień. Aby zminimalizować to ryzyko, konieczne jest uważne monitorowanie terapii przeciwkrzepliwej przed ablacją, w jej trakcie i po zabiegu. W badaniu RE-CIRCUIT® uzyskano dane dotyczące tej konkretnej sytuacji klinicznej w przypadku pacjentów przyjmujących dabigatran, substancję niebędącą antagonistą witaminy K (ang. non-vitamin K antagonist oral anticoagulant, NOAC).

Copyright © Medyk sp. z o.o