twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Przeziębienia i grypa repetytorium

Celem artykułu jest możliwie szerokie przedstawienie leków, głównie OTC, stosowanych w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Silnie podkreślony jest brak leczenia przyczynowego obu tych chorób, będący pośrednią przyczyną zażywania nadmiernych ilości leków mających zwalczać osobno każdy objaw obu chorób, a także stosowanie licznych leków złożonych, których składniki często pokrywają się, co może być przyczyną przedawkowania i nasilonych działań niepożądanych.

Schorzenia dróg oddechowych są w Polsce problemem całorocznym, z nasileniem wiosenno-jesiennym. Chorują prawie wszyscy, reprezentujący różne grupy wiekowe i socjalne. Narasta fala zachorowań także na schorzenia alergiczno-zapalne, co wiąże się z warunkami środowiskowymi, ale także przesadną, częstą wręcz patologiczną dążnością do „hyperhigieny”, przez co rozumiem nieskuteczną z założenia próbę odcięcia człowieka od jego środowiska naturalnego, w którym bytują niezliczone gatunki wirusów i bakterii, a także zwierząt przenoszących choroby bakteryjne, wirusowe i odzwierzęce. W konsekwencji prowadzi to do całkowitego nieprzygotowania układu odpornościowego na inwazję zarazków.

Bez wątpienia najczęstszym błędem jest mylenie zakażeń powodujących przeziębienia z zakażeniem wirusem grypy, o bardzo specyficznym przebiegu. Przeziębienie może być wywołane przez ponad 100 różnorodnych wirusów – 30- -50% z nich stanowią rinowirusy o krótkim okresie wylęgania (1-3 dni). Ramki 1 i 2 przedstawiają definicje obu schorzeń. Niewątpliwie najczęściej rozpoznawaną chorobą układu oddechowego leczoną w warunkach pozaszpitalnych jest przeziębienie, zdefiniowane poniżej. Częstym źródłem tych pomyłek są... fachowi pracownicy ochrony zdrowia, czasami traktujący oba określenia wymiennie. Aby postawić diagnozę choroby przezię- bieniowej, wystarczy prawidłowo zebrany wywiad i badanie przedmiotowe; przy czym rutynowo nie zaleca się wykonywania badań mikrobiologicznych ani obrazowych, nie przeprowadza się również konsultacji specjalistycznych, jeżeli nie występują powikłania lub niepowodzenie dotychczasowego leczenia...

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK