2016-09-06 Aktualności

Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do aptek i zakładów opieki zdrowotnej. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że najlepiej jest szczepić się przeciw grypie przed kulminacją zachorowań, która w Polsce ma miejsce w okresie styczeń –marzec. W tegorocznej szczepionce pojawią się dwa nowe szczepy wirusa grypy. Uaktualnianiem informacji oraz wydawaniem zaleceń dotyczących składu antygenowego szczepionek przeciw grypie zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Według danych NIZP-PZH od września na grypę i choroby grypopodobne zachorowało aż 4 035 178 osób, co oznacza prawie 7% więcej niż w sezonie poprzednim. Hospitalizacji wymagało aż 32% więcej, bo aż 16 041 osób. O ciężkim przebiegu grypy w poprzednim sezonie świadczy jednak przede wszystkim liczba zgonów odnotowanych z powodu grypy i jej powikłań, a mianowicie 140 przypadków śmiertelnych, głównie z powodu wzrostu liczby zarażeń wirusem grypy A/H1N1, który był dominujący w minionym sezonie.

Grypa i jej powikłania szczególnie groźne są dla osób z grup ryzyka, do których zaliczamy osoby chorujące przewlekle, dzieci, seniorów oraz kobiety w ciąży. Jednakże zachorować może każdy, nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że nie zdając sobie sprawy z choroby, możemy być źródłem zagrożenia dla naszych najbliższych. Dlatego warto temu zapobiegać. Najlepszym okresem na szczepienie jest czas od września do grudnia.

„W każdej dziedzinie życia, ważna jest konsekwencja i regularność. Świetnym przykładem może być nauka nowego języka, uprawianie sportu czy też organizacja dnia, w którym jest czas na pracę, naukę i relaks. Ta sama reguła dotyczy szczepień. Coroczne szczepienia uodporniają nasz organizm na wszystkie występujące w szczepionce typy wirusa grypy. Regularne szczepienie chroni w szczególności przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłanymi grypowymi” – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa jest bardzo często lekceważona przez pacjentów. Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć kosztów związanych z leczeniem grypy i jej powikłań oraz zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu powikłań pogrypowych. Jak pokazują dane, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Aby zapobiec groźnym konsekwencjom, warto już teraz poddać się szczepieniu i zabezpieczyć się przed najbliższym sezonem grypowym.

Copyright © Medyk sp. z o.o