2016-08-25 Aktualności

Kontynuacja leczenia pacjentów 75+ uprawnionych do bezpłatnych leków

Komunikat Ministra Zdrowia dla lekarzy specjalistów

W komunikacie skierowanym do lekarzy specjalistów Minister Zdrowia przedstawił zasady wystawiania recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów po 75. roku życia.

Kto może wystawiać recepty na bezpłatne leki

Recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, mogą wystawiać:

  • uprawnieni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
  • uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej,
  • lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania – mogą wystawić recepty dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (tzw. pro auctore i pro familiae).

Czy lekarze specjaliści mogą wystawiać recepty na bezpłatne leki

Lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia (chyba że są to recepty pro auctore i pro familiae).

Jeśli lekarz specjalista leczy pacjenta lekami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ będzie mógł wówczas wystawić pacjentowi receptę oznaczoną literą S. Dzięki temu pacjent dostanie w aptece lek bezpłatnie.

Ważne!

Wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalistę zasad leczenia (prowadzonej farmakoterapii), jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o